Sinema Film Seyretmek İçindir!

Bitmek bilmeyen koşuşturmacalar, devamlı bir meşguliyet hâli, zaman kavramını yitirmek; ama yine de eğlenmek ve kısacık anlara çok şey sığdırmak.. İşte üniversitedeki son dönemimin kısaca -hatta çok kısaca- özeti.. Mezun biriyim artık. Yurt hayatım sona erdi :( Çok güzel bir 4 sene geçirdim. Bununla ilgili yazacağım çok şey var ama ben sonraya saklıyorum; çünkü ekranın karşısında tekrar duygulanıp sular sellerle uğraşmak zorunda kalmak istemiyorum.

Benim için yaz tatiline girmek her ne kadar gezmek, tozmak, eğlenmek anlamına gelse de öldürücü sıcaklarda evde oturup film seyretmek ve kitap okumak da ayrı bir zevk. Bilenler bilir, film hastasıyımdır. Hele yazın, özellikle geceleri korku, gerilim filmleri seyretmeye bayılırım. Onların rüyama girip beni maceradan maceraya sürüklemesine ayrıca bayılırım –evet, mazoşistim-. Ali’yle geçen haftalardaki bir buluşmamızda sinemaya gitme kararı aldık ve Sandra Bullock‘un “Proposal (Teklif)” filminden çıktıktan sonra ne kadar doğru karar veriyoruz diye kendimizi sevdik. İnsanın kendi kendini sevmesi kadar enteresan bir durum yok; ama değineceğim konu başka şu anda.. Tipik Sandra Bullock filmlerinden çıkıldığı zaman insanın yüzüne yayılan şapşal bir gülümsemeyle mutlu bir şekilde sinemanın çıkışına doğru ilerlerken ilginç bir bilet alma olayına şahit olduk! Şimdi bir çiftimizin o müthiş(!) bilet alma sahnesi geliyor ekranlara:

Erkek (yanında kız arkadaşı sağa sola bakarken): Bu “Teklif” filmi büyük salonda mı oynuyor?
Gişe Memuru: Evet.
Erkek: Bize en arkadan iki tane.

Hııı?!? kal: :hıı: Ali’yle birbirimize bakıp yolumuza devam etmemizi görecektiniz :Ç Bir niyet bu kadar mı belli edilir? İkimiz de adamın “mümkünse en arkaya başka bilet satmayın, sadece biz olalım” demesini bekledik ama neyse ki onu demedi. Aklıma direk “Contemporary Cinema” dersimize gelen hocamız Süha Çalkıvik’in cümleleri geldi:

“Arkadaşlar, sinemada sevişmeyin. Lütfen!! Rica ediyorum, sinemada sevişmeyin. Sinemaya film seyretmek için gidin. Baktınız ki gerçekten zor durumdasınız, çaresizsiniz ve gidecek bir yeriniz yok gelin benden anahtar isteyin valla evimin anahtarını veririm. Ama sinemalarda böyle şeyler yapmayın!”

:Ç Hocamı bir kere daha saygıyla anıyorum.. Ve ölesiye katılıyorum..

“Sinema Film Seyretmek İçindir!” üzerine 12 yorum

 1. hahaha bi insan bu kadar öküz olabilir mi evet olabilir ya sessiz fln sorsa anlarımda kız arkasında bağıra bağıra soruyor kız hakkında ne düşünülür bu durumda yuh diyorum ya gerçekten kulaklarımıza inanamadık, neyse biz gerekli uyarıyı yaptık lütfen gençler dikkat edelim sinemayı amacı dışında kullanmayalım :)

  Cevapla
 2. Film sıkıcıysa işe yarayabiliyor, yoksa ben de karşıyım sinemada sevişmeye. :P Ayrıca Süha hocanın o repliğini hâlâ hatırlarım, bir gün denemeyi planlıyorduk hatta. :D

  Fakat filmden bahsederken “Ryan Reynolds’ın” demek yerine “Sandra Bullock’un” demene çok içerledim, bunu da bil. Ryan’ın da oynadığı en sönük karakterlerden biriydi bu ama yine de Ryan için gittim filme. Sandra’yı sevmem.

  Bir de dipnot, bazen (hep) tek başına iki kişilik bilet alınca, veya yanımda bir kız olduğunda, direkt “en arkadan vereyim mi” diye soruyorlar zaten. Ben buna artık yanımdaki kızın cevap vermesini uygun buluyorum, genelde de isteklerime yönelik cevap veriyorlar, o yüzden sorun olmuyor. :D

  Cevapla
 3. Sinir olurum sinemada sevişen tiplere. O salon, o perde, o ses sistemi, patlamış mısır falan…. sen kalk en arkadan 2 bilet al yiyiş. Olmamalı. Bu arada u yes Sandra Bullock. O kadında ne var bilmiyorum ama içten mi desem ne desem severiz biz ailecek :D Bu filmi babam diyordu geçenlerde iyi oldu hatırlattığın Tuğçe, sağol :)

  Cevapla
 4. @Ali D.: Valla gişe memurlarının artık yadırgamadığını düşünebilir insan :) Ama bu kadar rahatlık yine olmaz ki..
  @Cem: Ben de senin gibi “Ryan için gittim filme” dersen başıma neler geleceğini tahmin edebiliyorsun herhalde değil mi? :Ç
  @Sera G.: Ayyyy o patlamış mısır sesi yok mu!! Ya yemeyi bileceksin ya da almayacaksın mısır filan.. Bir gün katur kutur mısır yiyenlerin suratına o mısırlardan tarla yapacağım o olacak! :oklava: Ayrıca o kadında ne var söyleyeyim: Doğallık!

  Cevapla
 5. Sevgili Tuğçe
  Sanırım 70 veya 71 gün sonra yeni bir yazını okudum.
  Umarım bundan sonraki yazının tarihine yukarıdaki gün sayılarına rakam eklemezsin.Gün çıkartarak yazarsın.
  Düşünüyorum da 4 sene çok çabuk geçti sanki.Subjektif olmayan,tam objektif zaman dilimi gibi geldi bana…
  Erkekler arasında bir söz vardır:”Asıl askerlik,askerlik bittikten sonra başlar”derler…Okul yıllarındaki verdiğin mücadele,efor,özveri.ect.ect.
  bundan sonra hayata atıldığında çok daha iyi
  şartlarda sana geri dönecektir.Şimdiden hepinize başarılar…Huzurlu,sağlıklı bir yaz tatili dileği ile
  kalın sağlıcakla,başarıyla…(Bu yaz Avşayı unutmaman dileğiyle)…
  Biricik yeğeni olan Ergun DAYIN

  Cevapla
 6. Sevgili Tuğçe
  Sanırım 70 veya 71 gün sonra yeni bir yazını okudum.
  Umarım bundan sonraki yazının tarihine yukarıdaki gün sayılarına rakam eklemezsin.Gün çıkartarak yazarsın.
  Düşünüyorum da 4 sene çok çabuk geçti sanki.Subjektif olmayan,tam objektif zaman dilimi gibi geldi bana…
  Erkekler arasında bir söz vardır:”Asıl askerlik,askerlik bittikten sonra başlar”derler…Okul yıllarındaki verdiğin mücadele,efor,özveri.ect.ect.
  bundan sonra hayata atıldığında çok daha iyi
  şartlarda sana geri dönecektir.Şimdiden hepinize başarılar…Huzurlu,sağlıklı bir yaz tatili dileği ile
  kalın sağlıcakla,başarıyla…(Bu yaz Avşayı unutmaman dileğiyle)…
  Biricik yeğeni olan Ergun DAYIN

  Cevapla
 7. Ergun Dayıcım,

  Gerçekten de çok uzun olmuş 70 gün napmışım ben, bir daha bu kadar ara vermem :)
  Çok doğru şeyler söylemişsin yine her zamanki gibi :) İnşallah dediğin gibi olur ve hiçbirimizin emekleri boşa çıkmaz.. Güzel dileklerin için çok teşekkür ediyorum, Avşa’yı unutmucam merak etme :)

  Görüşmek üzere.

  Cevapla
 8. Ben de birkaç kere şahit oldum böyle şeylere… Bu kişiler özellikle berbat ve gişe yapmayan filmleri tercih ediyorlar ki kalabalık olmasın salon :) Daha çok liseli aşıklar ve evrimini henüz tamamlayamamış sonradan görme üniversite aşıkları rağbet ediyor…

  Cevapla
 9. Öncelikle gözlerime inanamadım hatta şok geçirdim diyebilirim…YAzMış sonunda!! :) Hoşgeldin denir heralde bu durumda çünkü site sahibi kimliğini yitirmiş durumdasın -.-
  Gençlerin günahını almışsınız yahu…Belliki arkadaşlar tüm salonun,filme verdiği reaksiyonu gözlemlemek için en arkaya oturmak istemişler!! :D
  Her ne kadar bu olayları hiçbirimiz hoşgörmesede emin olabilirsiniz sadece o gençlerin payı yok bu durumda…Toplumun bi çoğu hatta aramızdan bikaçıda ”sevişme,öpüşme” dediğimiz gayet doğal olayı sanki uzaylılar yapıyomuşçasına davranıyo…Ki o zaman aynen hocanızın dediği gibi boş ev bulamayıp olur olmaz yerlerde bu tür adrenalinn yüklü girişimlerde bulunabiliyorlar :)

  Cevapla
 10. Mahmut haklısın valla, ama illa kötü film olması gerekmiyor. Bu yazıda anlattığım çift de gayet büyük insanlardı :) Ama genelde senin dediğin gibidir heralde..
  Serhaaaattt!!! Sonunda döndüm evet :) Seni de tekrar buralarda görmek gerçekten çok güzel.. Sen nolur nolmaz diye arada sırada takip et, belli mi olur bakarsın yazı yazarım di mi :M Olaya yine farklı bir perspektiften bakmışsın tebrik ediyorum valla :Ç Kesinlikle sinemadan maksimum derecede faydalanmak için en arkayı tercih etmişlerdir günahlarını aldığım için utandım şimdi :Äž

  Cevapla
 11. Blog’una ilk defa geliyorum yazılarının bir çoğunu okudum çok harika yazılar yazmışsın tebrikler, fakat yazdığın yazılarının az olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradım temennim yazılarının artması…

  Cevapla

Yorum yapın