Mezuniyete Doğru..

Biliyorum, uzuuuun bir ara verdim. Ama adı üstünde: “ara“. Mutlaka geri dönüşü olacaktı. Canım sitemi terk edebilir miyim ben? Gerçi bu yazı yazma süreci biraz daha uzayacaktı. Eğer Cem‘in, Ergun Dayımın, annemin ve Bilal‘in uyarıları olmasaydı :)

Bu dönem son dönemim. 4. sınıf bitiyor, inanamıyorum. Daha yeni başlamıştım halbuki. Mini mini 1’lerdim daha.. Şimdilerde ise mezuniyetten konuşur oldum. Son dönemim normalden biraz daha hareketli geçiyor. Sadece 3 ders alıyorum halbuki. Halk arasında bunu söylediğim zaman suratıma dövecek gibi bakıyorlar. Ben de söylemeyi bıraktım.. Yoksa bırakmadım mı? ^o) Aklımda bir sürü şey var.. Dönüp duruyorlar.. Şimdi birkaçını buraya aktarınca beynime siz de acıyacaksınız:

– 3 ders almama rağmen 6 ders alıyor gibiyim. Hele bir tanesi var ki.. Proje, makale analizi, sunum derken ohooo.. İsmi Turkish Economy. Proje taslakları için son teslim tarihi 4 Mayıs’tı. Ama biz geçen hafta hocadan 1 hafta daha müddet istedik, o da kabul etti. Fakat şöyle bir durum var ki, hoca teslim tarihini erteledikçe ben de taslağı hazırlamayı erteliyorum. Böylesine bir kısırdöngü içerisindeyim :ühüh:

– Alt komşularımız sürekli pastırma yapıyor. Bu ne biçim mide anlamadım ki ben bunu :hıı: Apartmana her girişimde, kapılarının önlerinden her geçişimde artık refleks olarak burnumu tıkıyorum!

– Bugün otobüste yurdum insanının müthiş(!) zekasına bir kez daha tanık oldum. Otobüs camındaki “Lütfen sigara içmeyiniz” yazısındaki “mey” kısmını silerek “Lütfen sigara iç   iniz” mesajı veren zihniyeti tebrik mi edeyim yoksa aynı zihniyete teessüf mü edeyim şaşırdım kaldım..

– Bu aralar Scrabble’a acayip sardım. Oynamaya doyamıyorum resmen.. Ali Scrabble’ı sevmeseydi napardım onu da bilemiyorum.. Neyse ki alıştırdım, artık paso Scrabble oynuyoruz :)

– Son dönemimde kütüphanemizi öyle bir yenilediler ki gırtlağıma oturdu kaldı acısı.. Ne aşağı iniyor, ne de yukarı çıkıyor.. Öyle bir manzarası var ki deniz, dağlar, yeşillik off off.. Fena yani.. Ders çalışmasanız bile alın kahvenizi manzarayı seyredip dedikodu yapın :Äž Ama biz çalışkan öğrenciler olaraktan neredeyse her akşam kütüphaneye gidiyoruz. Son dönemimde doyayım şu kütüphaneye diyorum ama doyacağım gibi görünmüyor; gözüm arkada gideceğim resmen. Masalar, sandalyeler, raflar, bilgisayarlar öyle bir düzenlenmiş öyle bir çalışma ortamı yaratılmış ki bizlere birbirimize bakıp bakıp çalışmak kalıyor. Farkında olmadan birbirimize gaz veriyoruz; lâkin dersle alakası olmayan tipler bile kütüphanede kitap kurdu olup çıkıyor. Buradan da görüntünün ve/veya uygun bir ortamın motivasyon üzerindeki etkilerini anlamak mümkün :)

– Odamı anlamakta zorluk çekiyorum. Ben topluyorum.. Peki, tamam, yakalandım.. Toplar gibi oluyorum. Ama sonra her şey yerli yerine oturuyor yine. Yerli yeri dediğim eski dağınık hali. Umutsuzum, çaresizim :ühüh:

– Bugün Cem’le İstinya Park’ta gezerken 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nı uzun zamandan beri ilk defa bu kadar yakın yaşadığımı fark ettim. Aslında herhangi bir şey fark edecek durumda da değildim. Her yer bıcır kaynıyordu. Bıcır bıcır da konuşuyorlardı. Biri balonun üstüne oturmaya çalışıyor, diğeri de balonu inceliyordu. Keşke bizim de tek derdimiz balon olsa..

Bu son madde iyi oldu. Buradan bütün çocuklarımızın 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Çocuk olmayanlar! Üzülmeyin! Sizin de içinizdeki çocuğun bayramı kutlu olsun! -en azından ben kendimi böyle avutuyorum-.Yazımın başlarında beynime acıyacaksınız dedim. Haklıymışım değil mi? :M

Dipnot: Sevgili Cem, “bugün son günün. 12’ye kadar yazı yazmazsan siteni kapatacağım” uyarısı -yoksa tehditi mi desem- sanırım işe yaradı ama sakın bir daha kullanayım deme.

“Mezuniyete Doğru..” üzerine 9 yorum

 1. Bu sefer affettim, bi daha olmasın. Ucundan kurtardın valla siteyi kapatılmaktan.

  Ama bücürlerden 9’u gidici bak, sonuncusunda “maşallah” dedirttin ama, diğerleri patladı. Üzgünüm.

  Artık bi dahaki veletler bayramında görüşürüz Tuğçe, kal sağlıcakla.

  :D

  Cevapla
 2. Caddelerde “she is back” diye bağırarak koşmak istiyorum. Nerelerde kaldın yahu? Dedim kapattı gitti, ya da birşey geldi başına. Şükür kavuşturana diyorum. :D
  Ben de gelecek sene bir Mezuniyete Doğru yazısı yazayım. Bana hâlâ okul bitmeyecek hiç gibi geliyor. Mezuniyet sonrasını düşünmek bile kötü ediyor insanı.
  Birazcık acıdık sana ama üzülme, her okul sonuna yaklaşan insanın başına gelebilir.
  Cem’e de teşekkürler tehditleri için :)

  Cevapla
 3. Sevgili Teknoloji İkizim…
  Bir önceki yazında kar yağışlı havalar vardı.Şimdi ise yazlık tişortları giyiyoruz. Yani aradan koskoca bir mevsim geçmiş gibi geldi bana.Eğer Cem’in sitenin fişini çekmek gibi bir uyarlaması olmasaydı, senin de en başta dediğn gibi 2010 un kabanlı zamanlarında site sakinleri olarak karşılaşırdık sanırım…Neyse şükür Kavuşturana.
  Annenle beraber kendini Avşaya entegreleştirmeni şimdiden öneriyorum.Hatta biraz daha üsteleyebilirsen Yengemi de ikna edebilirsin. Carte D’or, Algida ve Magnum tüketim tesislerinde, derslerin “D” harfini bile düşünmeden güzel bir yaz; Kumuyla, deniziyle, mangalıyla sizleri bekliyor.
  Hepiniz kalın sağlıcakla ve başarıyla…
  Biricik yeğeni olan Ergun DAYIN

  Cevapla
 4. Sevgili Teknoloji İkizim…
  Bir önceki yazında kar yağışlı havalar vardı.Şimdi ise yazlık tişortları giyiyoruz. Yani aradan koskoca bir mevsim geçmiş gibi geldi bana.Eğer Cem’in sitenin fişini çekmek gibi bir uyarlaması olmasaydı, senin de en başta dediğn gibi 2010 un kabanlı zamanlarında site sakinleri olarak karşılaşırdık sanırım…Neyse şükür Kavuşturana.
  Annenle beraber kendini Avşaya entegreleştirmeni şimdiden öneriyorum.Hatta biraz daha üsteleyebilirsen Yengemi de ikna edebilirsin. Carte D’or, Algida ve Magnum tüketim tesislerinde, derslerin “D” harfini bile düşünmeden güzel bir yaz; Kumuyla, deniziyle, mangalıyla sizleri bekliyor.
  Hepiniz kalın sağlıcakla ve başarıyla…
  Biricik yeğeni olan Ergun DAYIN

  Cevapla
 5. -Scrabble mı hani nerde :D bi insanın kendine yapacağı en büyük zulum Tuğçe ile scrabble oynamaktır neden derseniz şöyle özetliyim oyuna ztn o alıştırdı beni daha önce oynamamıştım (tmm kabul ediyorum büyük kayıp cidden güzel yani) ilk başlarda tüm çabalarıma rağmen normal bir oyun sonrası 100 puan yapabilen bünyem, artık 200 250 puan yapabiliyor ancak Tuğçe isimli scrabble delisi namı değer TDK :) ben 100 yapınca 200, 250 yapınca 400’e yakın puanlar yaparak beni çıldırtıyor ama olsun geçirdiğimiz vakit kıymetli bizim için sonuçta dediği gibi mezun oluyor :(

  -Çok merak ettim bu arada alt komşunuz Kayserili mi?

  -Lütfen sigara içiniz hakketen içiniz belki o zmn güzel vucudunuzun kıymetini anlarsınız ama anladığınızda çok geç olabilir, Allah hepimize sağlam bünye veriyor ama zehirlemek için elimizden geleni yapıyoruz en azından ben kendimle gurur duyuyorum içmiyorum içmeyeceğim bu kadar…

  dipnot: Bu arada scrabble’a zulum fln dediğime bakmayın gerçekten zevkli hele Tuğçeyle çok çok daha zevkli ;)

  Cevapla
 6. Öncelikle Cem, ben de sana teşekkür ediyorum, bizimkine arada bir böyle tehditler lazım. :)
  Gelelim Tuğçecim sana, yıllar ne çabuk geçiyor insan anlayamıyor. Senin ilkokul 1. sınıfa başladığın zaman geldi aklıma okulun bahçesinde 1 hafta bekletmiştin beni, daha sonra okumayı sökecek mi, çarpım tablosunu ezberleyecek mi şöyle mi böyle mi derken şimdi hayırlısıyla üniversiteden mezun oluyorsun. Niye bilmiyorum ama bana göre ilkokul, lise bitmek bilmedi, ama üniversite çok çabuk geçti gibi geldi.

  Gelelim odanı toplama işine, sen toplamak şöyle dursun toplar gibi bile yapmıyorsun ve beni sinir ediyorsun. Burdan herkese duyuruyorum. OH. Sen küçükken daha derli topluydun, küçükken demişken aklıma senin 23 Nisan günlerin geldi, :)
  Senin şimdi bıcırık dediklerin gibiydin sende, bıcır bıcır konuşurdun, seni susturamazdık. O günlere ait de bir yazı bekliyorum senden ve senin o günlerdeki resimlerinle beraber.

  Her şey gönlünce olsun bitanem. SÇS.
  ARAYI FAZLA AÇMAAAAAAAAAAAA……………….. :)

  Cevapla
 7. Cem, o 9 çocuğa gerçekten acıyorum. Keşke tehlikeli bakışlarının daha önce farkına varsaydım da sana zorla “maşallah” dedirtseydim!
  Bilal, hiç sorma nerelerde kaldığımı valla ben de bilmiyorum :) Uyardığınız iyi oldu ama yoksa ben tembelliğin kollarında uyuyup kalacaktım.. “she is back and will never disappear again” şeklinde değiştir o cümleyi :M
  Ergun Dayıcım, valla çok güldüm ilk iki cümlene :) Gerçekten de çok doğru söylemişsin. Umarım artık bu yaz derslerin “d” harfini bile düşünmeden Avşa’da dondurmalarımızı yiyebiliriz :)
  Ali’m, kendine haksızlık etmişsin. Ne de çabuk unutmuşsun kazandığın bir oyunu. En azından bir tanesini kazandın onlarca oyundan :Äž Onu belirtmemişsin oklava: Alt komşularımızın nereli olduklarını bilmiyorum maalesef. Son olarak da sigara hakkındaki düşüncelerin için de teşekkür ediyorum, ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi.
  Annecim, keşke biraz daha duyursaydın odamı toplama konusundaki becerikliliğimi (!).. Çocukluk fotoğraflarımı karıştırıp bikaç tanesini buraya koymayı ben de düşünüyorum ama bakalım ne zaman.. :M

  Cevapla
 8. Ben bu siteden ümidimi kesmiştim aslında :)
  Ayrıca düzenli olmak, insanın üstüne yakışanı giymesidir. O yüzden çok takma bu oda toplama meselelerini. Öğrencisin sen. Senin tek düzenin fonksiyonel dağınıklık.

  Cevapla
 9. Haklısın Sera.. Ama bir daha ümidini kesmek kalıbını kullanma; kaç kere diyeceğim “umudunu kaybetme” diye :Äž
  Son cümlelerine de katılıyorum.. Dağınıklığımı dağıtmasın kimse! :oklava:

  Cevapla

Yorum yapın