Bir Arkadaşım(!)…

İnsanoğlu gerçekten de anlaşılmaz varlık.. “Yine neyimizi gördün Tuğçe?” dediklerini duyar gibiyim kendilerinin. Gördüklerimden bir tanesine değineyim bu yazıda efendim..

Neden bazen kendimizi gizleme gereksinimi duyarız? Kendimizden utandığımız için mi, başkalarının bizim hakkımızda ne düşüneceğinden tedirgin olduğumuz için mi, kendimizi rahatsız hissettiğimiz ve aptal konumuna düşmek istemediğimiz için mi yoksa sadece bir istem dışı hareket olarak mı? İşimize gelmeyen şeyleri başkalarının üzerine atmakta üstümüze yok! En basiti şu meşhur “ben değil, bir arkadaşım” cümlesi. Gerçi son zamanlarda biraz(!) akıllandık ve bu cümleyi sadece “bir arkadaşım” şekline getirdik. Çünkü “ben değil” kısmını dahil ettiğimiz zaman karşımızdakinin “yarası olan gocunur” deme ihtimâli pek bir yüksek..

Bu cümlenin kendini gösterdiği başlıca yerlerden biri eczanelerdir. Bir arkadaşım eczacı olduğundan bu konuda yeterince bilgiye sahibim :) Bazı insanlar özel ve kişisel ürünleri isterlerken nedense “kendime değil, bir arkadaşıma” veya “bir arkadaşıma lazımmış da” cümlesini kullanma gereği duyuyorlarmış. Eczacı sanki “kime alıyorsun sen bunu bakayım hımm?” diye soracakmış gibi.. Diğer bir yer ikili ilişkilerdeki tartışma ortamıdır. “Ben o barı biliyorum çok güzel ortam var insan hemen ısınıyo..” “Nerden biliyosun sen o ortamı bakiym? Gittin mi yoksa?” “Yok canım, bir arkadaş gitmişti de, o anlatıyordu“. Veya, “sevgilim, aldatma konusunda ne düşünüyorsun? Mesela sen affeder misin böyle bir şeyi?” Şüpheli bakışlar karşısında yine “bir arkadaşım” yalanı.. Aslında insanın en iyi arkadaşı kendisidir, diye düşünecek olursak– böyle bir şey düşünmeyin, hinlik yapmayın! :oklava:

Bazı insanlar da tezini savunmak ve hatta kendilerince kanıtlamak için uydururlar “bir arkadaşım” hikâyesini. Fakat burada işin ilginci bir arkadaş olmadığı gibi kendileri de yoktur. Yani bu eylemi yapan yoktur; sadece doğru söylediğini ispatlamak(!) için kullanırlar. “Bak bu dediğim doğru; bir arkadaşım yapmıştı dediğim gibi olmuştu”. Ne kadar bilimsel bir açıklama değil mi?

İşin bir de kötü tarafı var. Gerçekten bir arkadaşımızın yaptığı bir şeyi söylerken yalancı çoban gibi hissetme ihtimalimiz yüksek. Bu sefer kimse inanmayacak bize.. Yine de merak etmeden de edemiyorum; var mıdır acaba aslında kendisinden bahsettiği halde “bir arkadaşım…” diye başlayan cümle kurmayan? 8-)

“Bir Arkadaşım(!)…” üzerine 13 yorum

 1. “Yine de merak etmeden de edemiyorum; var mıdır acaba aslında kendisinden bahsettiği halde “bir arkadaşım…” diye başlayan cümle kurmayan?”

  Ben!….

  Cevapla
 2. Hiç yapmadım böyle bir şeyi.

  Utandığım bir şey varsa “bir arkadaşım…” diyerek anlatmaktansa hiç anlatmam daha iyi…

  Cevapla
 3. yaa çok fena tuuce..
  nasıl vurdun yüzüme varya durumu..
  ben durumu çok fena yapmıstım bı keresınde.. :D
  ben sevmıyorum arkadasım bırını çok sevıyor felan dıye..
  deli gibi aşık gibimsi bişi…
  utandım yaw..
  onlardan bırı de benım sanırısam..
  bıdaha yapmıcam mı..
  hayır bıdaha olsa yıne yaparım.. :D :P

  Cevapla
 4. Yakın arkadaşlarım özel sağlık konularında bilgi edinmeye çalışırken çoğu zaman ”bi arkadaşım” diye cümleye başlar..ondan sonra bülbül gibi şakırdamaya başlarlar :D rahatlatıcaksa karşıdaki kişiyi bence çokda büyük bi problem değil.. :)
  Bu arada bi arkadaşım warda o soruyo,sayın yazarımız insanoğluna yüklenmiş bu konudada kendi hiç ”bi arkadaşım”la başlayan cümle kurmamışmı merak ettim diyo..ama ben demiyorum o diyo bak :S

  Cevapla
 5. Şahsen inkar edebileceğim kadarını itiraf ederim. “Bir arkadaşım var…” diye başlayan bir cümle kullanmadım. Akıl almam gerekiyorsa, problemin kişiselliğine göre, problemi paylaştığım insan değişir. Zaten böyle olması gerekmiyor mu? :)

  Cevapla
 6. @Cem: O zaman seni itinayla istisnalar listesine alıyoruz..
  @duygu: Valla Duygu’cum böyle vururum insanın yüzüne işte :Äž Olsun, kimseye zarar vermedikçe bu cümleyi kurmak o kadar da sakıncalı diil.. :)
  @NoFear: Valla Serhat ne diyim lafı döndürüp dolaştırıp bana getirdin ya =) doğru söylüyosun tabi ki çok büyük bi problem diil ama sadece bu eğilimimizin ilginç olduğunu söylüyorum.. Ayrıca o arkadaşını getir direk bana sorsun ben de cvpliym =)
  @Sera G.: Kesinlikle öyle olması gerekiyor. O zaman seni de itinayla istisnalar listesine alıyoruz.. :)

  Cevapla
 7. Aslında gerçeğim ben. Adım “bir arkadaş”. Geceleri sokağa çıkar insanların yapamadıklarını, merak ettiklerini yapar, insanların benim üzerimden saçma sapan konuları savunmalarını sağlarım :D :D :D Gündüzleri ise maskemi çıkarır, normal -ne kadar normal olduğu tartışılır- Akın olurum :D

  Cevapla
 8. Yani yine yaptın yapacağını di mi Akın :Ç
  İşin gücün yok mu senin kardeşimmmmm geliyosun buralarda her kimliğe bürünüp -kâh Hıdır, kâh yaşlı bir amca, kâh “bir arkadaş”, kâh “bir dost”- ortalığı karıştırıyosun hımmm :oklava:

  Cevapla
 9. Ya bu konudanmıdır nedir anlamadım,şu son günlerde cümlelerime dikkat eder oldum,hep böyle “yok ben değil,bir arkadaş söylemişti” gibi şeyler geliyor dilime,ama tutuyorum… :D

  Cevapla
 10. Bence de tut çünkü karşı tarafın inanma ihtimali az olabilir :Ç
  Tabi gerçekten arkadaşından mı söz ediyosun orasını bilemem ama :Äž

  Cevapla

Yorum yapın