Final Dönemi Sonrası Tuuce Hâli

Savaştan çıkmış gibiyim. Pestil gibiyim. Ezilmiş bir domates gibiyim. İçine göçmüş bir su şişesi gibiyim. Telleri kopmuş bir kablo gibiyim. Ojesi çıkmış bir tırnak gibiyim. Çizilmiş bir CD gibiyim. “gibi”siz bir cümle kuracak olursam, final dönemi bitmiş bir öğrenciyim! Sanırım sadece bu cümleyi kurmam, önceki bütün cümleleri ve daha fazlasını kapsayacaktır..

Ben hayatımda bu kadar yoğun bir final dönemi geçirmedim desem yeridir. Uykusuzluktan ve hâlsizlikten göçüp gitmediğime şaşırıyorum kal: Final dönemimin sadece bir kısmını şöyle açıklayabilirim:

– Neskafeden midem delindi. 4 tane zıkkım gibi final üst üste olunca ve ben de öğrenciliğin gereklerini son derece titizlikle yerine getiren biri olaraktan son güne, hatta son saatlere bırakınca uykum gelmesin diyerekten neskafeye hücum ettim haliyle!

– Nedense elimde, hatta suratımda ne idüğü belirsiz bir sürü çizikler belirdi, çoğu hâlâ duruyor. Yani, nerede çizdim nerede kestim anlamadım, elimdeki çizik neyse de dudağımın üstündeki ve alnımdaki çizikler ne oluyor onu hiç anlamadım. Elimi kitabın sayfaları filan çizmiştir de kitabın sayfalarının dudağımın üstünde veya alnımda ne işi var?!?! 8-)

– Eskiden -üniversiteye girmeden ve final dönemiyle tanışmadan önceki saf ve tozpembe yıllarımda- sınav öncesi gecesi 2’de yatmayı bile çok geç sayardım. Sabah kalkamayacağım, sabah kalkınca uykumu almamış olacağım ve bu yüzden sınavda dikkatim dağılacak diye çok korkardım. Amma ve lâkin artık 2, benim için çok erken bir saat. Gece uzun! Üniversitede bu, 4’ü bile buldu. Ama bu dönem biraz abarttım ve hiç uyumadığım günler oldu. Çok ilginç oluyor. Eskiden hiç olasılık vermediğim, imkânsız dediğim bir şeyi yaptım, hiç uyumadan sınava girdim. Şimdi ise 2 gün üst üste uyumamak imkânsız gibi geliyor. Umarım bu imkânsızlığı imkânsızlık olmaktan çıkaracak bir deneyimle karşılaşmam :ühüh:

– Son finalimde -kendileri Cumartesi günü oluyorlar, evet yanlış duymadınız Cumartesi!- sınav kâğıdını hocaya vermeden önce çantamı, montumu, ders notlarımı toplamış; telefonumu sol elime, sınav kâğıdını da sağ elime almıştım. Akıllı (!) ben, hocaya telefonu uzatıp sınıftan çıkarken buldum kendimi. Tam sınıftan çıkıyordum ki bir an öylece kaldım kal: Sonra bir baktım hoca da kalmış! “Hocam savaştan çıkmış gibiyim kusura bakmayın çok dalgınım” dedim gülerek ve telefonu alıp asıl vermem gereken şeyi yani sınav kâğıdını verdim. Hocayla karşılıklı anlamsız anlamsız güldük ama bu anı hafıza kartımdan çıkarmak istiyorum :Ç

Daha anlatacağım bir sürü şeyim var ama aklıma geldikçe ve mümkünse geç olmayan bir saatte anlatacağım. Fark ediyorum ki kafamı toparlayıp cümle kurma kabiliyetim biraz zayıflamış, anlama kabiliyetim epeyce düşmüş, olayları idrak etme sürecim ise uzadıkça uzuyor. Unutkanlık ise almış başını gidiyor! Şu finallerin yan etkilerini giderecek bir ilaç yok mudur?!?! :ühüh: Bunun dışında, tatilimin 3. gününün sonundayım ve uyumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu çok daha iyi anladım. Bu kadar uyku yeter, artık evde duracağımı sanmıyorum. Final döneminin uykusuzluk acısını çıkardım, şimdi de eve kapanma acısını çıkartacağım. HAHAHA!!!

“Final Dönemi Sonrası Tuuce Hâli” üzerine 11 yorum

 1. Bir gün o neskafeler yüzünden seni hastaneye zor yetiştirecekler, göreceksin.

  Sınav kağıdı-telefon karmaşası için de yorum yapmıyorum, yeterince utanmışsındır zaten. Ama oradaki “güldük” kelimesinin hakkının verilmediğini de düşünmeden edemiyorum. Seni tanıyorsam eğer gülmekten o günün büyük bir kısmını kaybetmişsindir.

  Cevapla
 2. oO baya ilginç bir hikaye. kal: Hangi kitaptan alıntı bu :Ç
  Sınavlar seni ne hale sokmuş böyle. Acıyasım geldi vallahi. :Äž Wah zavallı tuğçe… Neyseki kendine gelmişsin. _/7 Nescafe bende çok içiyorum. Ne olacak bizim halimiz :(

  Cevapla
 3. Benzetmeler tek kelimeyle “süper” olmuş. Vallahi ben de öyle hissediyormuşum meğer. Okudukça kâbus dolu günlerimi getirdin aklıma :D
  Kendini çok hırpalamışsın, ama neyse ki bitmiş hatta 3 gün bile geçmiş ve hatta uykunu bile almışsın. Umarım tatilin geri kalanı daha yavaş ve güzel geçer.
  İkinci dönem macerana kaldığın yerden devam etmeni sabırsızlıkla bekliyoruz :D
  “Spring Semester: Tuuce Returns!”

  Cevapla
 4. Final doneminde benim zaman dilimlerim icice gecmis oluo…saat 9 ben kalakiyorum,ooo daha wrmis baya strese gerek yok gece uzun diyorum:)
  Himm bi de kahve oh mis gbi:)Yalniz en kotu gunler son iki gun oluyo…Artik sabir denilen o sey suyunu cekmeye baslio ,asiyim ben edasinda dolaniosun:) ama geceio,bitio iste…:) sana da gecmis olsun canim ,goruselim en kisa zamanda:)

  Cevapla
 5. Sevgili TUĞÇE
  Sen Tuğçe olmanı,önce ALLAH’ımıza, sonrada bu konumdaki Tuğçe olmanı da ebeveyinlerine borçlusun.
  Bundan sonraki Tuğçe konumunu da sanavlara borçlu
  olacaksın.Aslında yukarıdaki birkaç cümle siz öğrenciler için tümünüzde sanırım geçerlidir.Senin yaşlarındayken doğa biraz daha bonkördü.Veya insanlar bukadar betonize olmamıştı.Ağaca çıkıpta en uç dallardaki meyvelerden yemek daha keyif verici idi.Kolay olanı çıkmadan yemek mümkün.Zor olanı başarmak,üstesinden gelmek ve sonrada o lezzetin doyumuna varmak.İşte: Sonuçta başardım demek.
  Uykusuz sınavlarının,neskafeli çalışmalarının sonurgusunu ileride harcamalarında ve kişilerin sana karşı hitaplarında,saygınlığında bulacağına inanıyorum.Dinlenmiş bir sömestrin ardından,başarılı sınavlarla (atlama taşları ile) beraber hepiniz kalın sağlıcakla…
  Biricik yeğeni olan Ergun DAYIN

  Cevapla
 6. Haline şükredeceğine hala bıdıbıdı konuşuyosun ya.2-3 haftada bir sınaw olmak,ara tatil kelimesi hafızasından silinmiş olup nasıl bişi olduğunu unutmuş olmak ve üniversite hayatının son 2 senesini 0 gün tatille geçirmek ve son olarak üstüne üni bittiği gibi hayatının en önemli sınawına gireceğini bilmek,bu stresle yaşamak dahamı eğlenceli sence? :S
  3. sınıf bütünde ne çektiğimi bi yanımdaki arkadaşım bide yüce rabbim bilir,ama şimdi dönüp baktığımda gerçektende her dk sını hatırlamaktan nedense zevk alıyorum(mazoşist bi kişiliğe sahip olabilirim :S )
  Düşündümde defterinin üstünde uyuyup kaldıysan yüzündeki çizikler buna bağlı olabilir.aksi taktirde en yakın psikiyatri servisine başvurmanı öneririm :D
  Son olarak ergun dayının ”betonize” teriminin çok hoşuma gittiğini söylemeden geçemiycem :D

  Cevapla
 7. @TOXIC: Sınavdan önce gönderdiğin çikolatalar sayesinde kolaylıkla atlattık bu dönemi de tişkür ederim :M
  @SERTALP BİLAL: Biliyo musun, o benzetmeleri anında yaptım üzerinde hiç düşünmedim o kadar gerçekçiler ve o kadar beni anlatıyolar yani :) Saf gerçekler, acı gerçekler ne dersen de artıkın :)
  @BUKETT: Nası da kendimi buldum şu yorumunda anlatamam :) İşte ya, öğrenci milleti diil miyiz anacım topumuzun köküne kibrit suyu..
  @SEYİTALİ: Hoşbulduk tabi hiç bu kadar hoşbulmamıştık hatta :) O kadar şuursuzum ki şu anda, finalzedelerin nerede oturduklarını bile göremiyorm :Äž
  @ERGUN BAFRALI: Öyle güzel bi yorum yapmışsın ki yine Ergun Dayı, söyleyecek bir şey kalmamış bana :) Teşekkür ediyorum ve umarım her şey senin dediğin gibi gelişir…
  @BIGADICMANIA: Bu yorgunluklar bitmez hiç uğraşma..
  @NOFEAR: Sen söyleyince fark ettim, ben de ÖSS zamanlarını hatırlayınca zevk alıyorum ben de mi mazoşistim nedir ^o) Ayrıca ben de bayıldım o kelimeye cuk oturmuş yani :Ç Ben şimdi izninle bi psikiyatri servisine başvurmaya gidiyorum :Äž

  Cevapla

Yorum yapın