Sadece “O”nunla

Bir bayram daha geçti gitti. Tatiller nasıl bu kadar çabuk geçiyor anlamıyorum. Kendime geldim biraz, güzel bir tatil yaptım ve yenilendim :) Aslında daha sığdıramadığım bir sürü şey var ama onlar da yarıyıl tatiline artıkın..

Gelelim uzuuun zamandan beri aklımda olan ve yazmaya niyet edip bir şekilde ertelediğim konuya. “Contemporary Cinema” dersi hocamız Süha Çalkıvik, derse henüz başlamamışken, bizimle sohbet ederken kadın-erkek ilişkisine şöyle bir değinmişti.

“Çok özel bir şey bu. Bi günde onlarca belki yüzlerce insan görürsün, ama sadece onunla bakıştığında arada şimşekler çakar, bızz bızzz bir şeyler olur. “Ya o saçlar ne öyle! Kimsede yok!” veya “Ne güzel, ne muhteşem gözler! Ben hayatımda böyle parıl parıl parlayan gözler görmedim!” dersin. Sonra birbirinize açılırsınız, yakınlaşırsınız. El ele tutuşursunuz, daha çok şey paylaşırsınız. Hayatınızı birbirinizden ayrı geçiremeyeceğinize karar verip evlenirsiniz. Aynı yastığa baş koyarsınız. Çocuklarınız olur. Birlikte ihtiyarlarsınız. Bütün bir hayatı paylaşırsınız! Müthiş bir şey bu! Hatta bütün bir hayat yetmez; öldükten sonra bile yan yana olmak istersiniz; mezarlarınızı yan yana koyarsınız. Orada bile birliktesinizdir. Harika bir şey bu!

diye öyle bir anlatması var ki, çoğu kişiye gayet sıradan ve basit gelen bir olayın mükemmelliğinin farkında olan biriyle karşı karşıya durmak beni heyecanlandırdı. Onun bu hassaslığına, duyarlılığına ve duygusallığına hayran kaldım, konuşmasını hayranlıkla ve umutla seyrettim. Umutla diyorum, çünkü hala bu tür şeylere önem verip saygı duyan insanların var olduğunu hatırlattı bana.

Şu paragrafı okuyup hala “ee ne var ki bunda?” diyenler olacaktır belki; ama bu cümleleri anlamlı hale getiren ve beni etkileyen hocamın mimik ve jestleriydi. Ruhsuz da konuşmuş olabilirdi ki o zaman bu söylenenlerin hiçbir anlamı kalmazdı. Konuşmak kolaydır. Önemli olan onu hissetmek, gerçekten öyle düşündüğünü belli etmek.. Konuşmak o kadar kolay ki. Herkes sevdiğini söyler, herkes önem verdiğini söyler. Ama bir bakış, bir hareket onlarca sözden daha anlamlı olabiliyor. Ben çok çabuk mutlu olan, çok çabuk da üzülüp kırılan bir insanım. Sınıfın çoğunun belki de farkında bile olmadığı kadar anlamlı olan bu konuşma beni garip bir şekilde mutlu etti. Sanırım ben de böyle düşündüğüm için.. :)

“Sadece “O”nunla” üzerine 11 yorum

 1. Süha hocayı özlediğimi farkettim. :) Ben de bir dönem aldım sadece o dersi ama adam hayatımı değiştirdi diyebilirim.

  Bu Cuma dersine gideceksen Perşembe gitmek yerine Cuma senle derse girebilirim.

  Cevapla
 2. Sanırım günümüz birliktelikleri ve evliliklerinin monoton, sıkıcı ve zoraki hale gelmesinin en önemli sebebi ‘”ee ne var ki bunda?”‘ diye düşünenlerin çoğalması…
  Ayrıca yeri gelmişken tüm Tuuce.net okurlarının geçmiş bayramını kutlarım :D

  Cevapla
 3. @CEM: Evtevtevtevt! Gel. Ama konuşturmak yok :Äž Uslu uslu oturup film seyrediceksin :oklava:
  @AKIN: Evet, çok haklısın. Ayrıca bayramda yazı yazamadım ama bayramla ilgili yazacak bi yazım var ilerleyen günlerde gelir beni bekleyin anacım :)

  Cevapla
 4. Haklısın gerçektende günlük hayatta bu sözlere “ee ne var ki bunda?” diyecek çoook kişi var. Bunu diyecek kişilerinde gündelik ilişkileri oluyor zaten bugün onunla yarın başkasınla. Bu arada tuğçe reklam yapayım Senai demircinin Aşka Adanmış Öyküler kitabını size öneririm. Bütün hikayeleri çok güzel.

  Louis Aragon’un sözü var onu ilk orada gördüm çok hoşuma gitti

  Öyle derinki gözlerin, içmeye eğildiğimde bütün güneşi pırıl pırıl orada gördüm.

  Birde einstainin sözü var

  Sevgilim, bugün pencerede oturdum ve moleküler güçlerin etki yasasının nasıl belirleneceğini düşündüm. Çok güzel bir düşünceye ulaştım diye yazmak aptalca, Pazar günü nasılsa seni göreceğim. :D

  Cevapla
 5. Evet Süha hocanızın söylemlerıne katılmamak elde bıle değil..ama hocamızında verdiği ders göz önüne alınmalı..baksana ”Contemporary Cinema”…aynı zamanlarda yaşamış,demek Contemporary…hocamızda aynı bizler gibi düşünüyor,gençlerın düşüncelerini belkı bu derece ıyı paylastıgı ıcın sevılıyordur belkıde..bence bu karakterde hocalar her okula llazım dıye düşünüyorum..bence hayat derslerı daha önemlı bızım ıcın…
  bide evet anlatım tarzı ne çok etkılıyor degılmı bır ınsanı..
  en kötü yasanmıslıgı bıle bıze eğlence degerınde anlatan dıller var hayatta..
  ayakta alkıslıyorum ben sahsen bu karakterdekı hocalarımızı..
  hadı iyi akşamlar..

  Cevapla
 6. @TOXIC: Dediğin kitabı 15 tatilde alıp okiym barik. Ama fazla acıklı olmasın ağlayıp ağlayıp gözler pörtlek bi şekilde tatilimi geçirmek istemiyorum ^o) Einstein’a da hayran kaldım ben! :Ç
  @MISSING86: Kesinlikle katılıyorum sana. Öyle ilgili, duyarlı bi hoca ki.. Sadece bu konuda değil, her konuda. Bütün sorumluluklarını titizlikle yerine getiriyo gerçekten bütün hocalar böyle olsa keşke.. Sana da iyi akşamlar ve yorumun için teşekkürler :)

  Cevapla
 7. Süha hoca ile ilgili beni en derinden etkileyen anım teyzemin cenazesi olmuştur. Süha hoca ile teyzem 30 yıldır arkadaşlardı. Teyzemin ölüm haberini bana Süha hoca verdi. Cenazeye kadar hiç ağlamadım ama cenazede Süha hoca bana sarıldığı an omzunda hüngür hüngür dakikalarca ağladım. Düşünüyorum da o olmasaydı her şey çok daha zor olurdu.

  Cevapla
 8. HAYAT BAZEN SAÇMASAPAN GEREKSİZ HİÇ BİZİM GİBİ OLMAYAN İNSANLARI ÇIKARIYOR KARŞIMIZA,, BİZ FARKINDA OLMADAN TÜM İYİ NİYETİMİZLE İNANIYORUZ ONLARA, ONLARIN SÖZLERİNE,,
  ÜZÜLÜYORUZ, DAĞILIYORUZ..
  AMA BİZİM HER ZAMAN DEVAM ETME GÜCÜMÜZ VAR BU GÜCÜ DE İŞTE Bİ ANDA APANSIZ KARŞIMIZA SÜHA HOCA GİBİ İNSANLARIN ÇIKABİLECEĞİ UMUDU VERİYOR CANIM..UMUDUMUZU KAYBETMEMEMİZ DİLEĞİYLEE..

  Cevapla
 9. Bız bızz nedir ya?:D ben daha çok küt küt kalp seslerimin düzensizleşmesinden anlarım bişeyleri :S gözlerinin içine bakarsın açıklayamazsın n’olduğunu,ruhunda içinde bişeyler değişir,hayatın boyunca hissedemiycen türdendir bazıları..ellerini tutarsın,dünyanın en mutlu insanı sen olmuşsundur,bırakmak istemezsin sımsıkı sarılırsın..sabah yataktan kalkmamak için bi sebeptir çünkü rüyası bile o kadar hissedilir ve duygu yüklüdürki,hayatın gerçeklerinden kaçmak O’nu yaşamak ister insan…
  Süha hoca kimdir bilmem ama bu kadar güzel cümleleri sarfeden birisi gerçekten boş olamaz :) şahsen hocalarım yönünden belkide meslek icabı öyle olmaları gerekiyor ama hiç buşekilde bize hayatı sevdirmek için çabalayan bi hocaya denk gelmedim.daha çok amilazın değeri bu hastalıkta nedir gibi muhabbetlere giriyoruz :D Hocanızın kıymetini bilin kıskandım sizi bak :S
  Hepinizinde geçmiş bayramı kutlu olsun :)

  Cevapla
 10. @BÜYÜK KÖTÜ KURT: Dediğin gibi, sadece dersimi anlatiym gidiym tarzında bi hoca değil ki bunu da senin anlattığın olaydan fazlasıyla görüyoruz. Teyzen huzur içinde yatsın..
  @PAMUK: Pamuğum benim, bu yorumu şimdi okuduktan sonra yanına gelip seni öpmek istedim ama sen yukarıki katta lineer çalışıyosun. Neyse artık, odaya gelince öperim :)
  @NOFEAR: Bız bızz, birinden etkilendiğinde çıkan ses. İşin garibi, benim MSN’deki ismim de BızBız :Ç Gerçekten sen de çok güzel ifade etmişsin bu duyguyu. Aslında sizin hocaların bu tarz konuşmaması biraz da derslerle alakalı diye tahmin ediyorum. Amilaz gibi enzimlerle işimiz yok bizim genelde :Äž Vee senin de bayramın kutlu olsun :)

  Cevapla
 11. Birincisi nerde bizde böyle hocalar hemde üniversitede :D
  İkincisi bizde sevgi aşk ve ikili ilişkilere hala önem veren ve herkesin önem vermesi gerektiğini, böylece insanların hem kendi cinslerine hemde karşı cinslerine hemde geriye kalanlara bakış açılarının sevgi boyutlarının ve sürekliliğinin devam edeceğine, aynı zamanda diğer bütün sorunların kaynağının sevgiden yoksun insanları anlamak istemeyen ve çıkar amaçlı olduğunu düşünenlerdeniz ;)

  Cevapla

Yorum yapın