Hangi Sayı? Kaç Dakika? Ne? Nasıl? Kim? Kaç?

Haftasonları, annemin arkadaşının oğluna ders veriyorum. Matematik, İngilizce veya Türkçe olmak üzere değişiyor; artık ruh halimize hangisi uyarsa… Orta 1. sınıf öğrencisi. Bıcır bıcır, afacan, cingöz bişey. Her ne kadar dersteyken çok ciddi olsam da ben de bazen tutamıyorum kendimi, gülüyorum. Bu haftasonu iyice abarttık zaten. Bu hafta sınavı olduğu için Matematik çalışıyorduk. Kümelerle ilgili bi soruyu çözmeye çalışıyordu. Uğraştı, uğraştı, yapamadı. Aslında o soruyu yapabileceğini biliyordum; çünkü zehir gibi bi çocuk. Tek sorunu kendini vermiyor bazen ve dikkat etmiyor. Hem nasıl olsa yanımda soruyu çözecek biri var mantığıyla da hareket ediyor olabilir tabi. Ben de buna bir çare bulmak zorundaydım. Ve buldum.. Bulduğum bu çare, 2 haftadan beri süper işe yarıyor!

Melih bak, kendini vermiyorsun. Biraz ciddiye al artık. Ama sen bilirsin tabi. Eğer bu soruyu yapamazsan ders saatini 10 dakika uzatacağım ve başka bir soru daha vereceğim. Eğer onu da yapamazsan 10 dakika daha uzar.

Bu cümleyi duyduktan sonra Melih’in gözlerinde meydana gelen açılmayı ölçmek isterdim; ama ne pergel yeterdi buna ne de iletki, gönye ve bilumum aletler.. Hemen sorularla boğuşmaya başladı ve hepsini doğru çözdü! Bekliyordum da, bu kadarını beklemiyordum. Bu hafta olayı abarttım. 20 soruluk bir test verdim ve 20 dakikada çözmesini istedim. Ve dedim ki:

Yanlış yaptığın her soru için ders süresi 5 dakika uzar, doğru yaptığın her soru için de 2 dakika kısalır.
Bunu duyan Melih önce sevindi, sonra idrakın getirdiği endişeyle bana baktı, sonra da soruları çözmeye başladı. Baktı ki zorlanıyor, dönüp ne dese beğenirsiniz:
Boş bıraksam bişey olmuyo di mi?:Ç :Ç :Ç
Ayy pazarlığın bu kadarı yani! Pes! Bi de bu haftasonu sınıf öğretmenlerinin verdiği ödevi yaparken yazdığı cevap şuydu:
Çözmeye çalıştığınız soru şu an hata vermektedir. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Bu cevabı görünce kızdım tabi ama soruyu görünce birlikte güldük. Soru aynen şöyleydi:

Hangi sayının 3 katının 1/4’ünün 15 fazlası kaçtır?:Ç :Ç :Ç
Yok artık!

“Hangi Sayı? Kaç Dakika? Ne? Nasıl? Kim? Kaç?” üzerine 10 yorum

 1. (X*3)/4+15=Y

  Ama o pazarlıkları ben de yapardım. Güzel günlerdi, ders alırdık falan.
  Şimdi veriyoruz.

  Yaşlandık mı ne?

  Cevapla
 2. Yok daha neler! Henüz yaşlanmadık; çünkü ders verirken aynı zamanda ders alıyoruz da. Sadece ders verip, ders almadığımız günler gelince o zaman yaşlandık diyebiliriz :)

  Cevapla
 3. Yok yok biz gerçekten de yaşlanıyoruz artık… Ne zamandır aklımda vardı bu ders verme işi benim de ama Cem güzel söylemiş.. Hiç öyle düşünmemiştim…

  Yalnız hocanın sorusu da hakikatli soruymuş :D

  Cevapla
 4. “Melih bak, kendini vermiyorsun. Biraz ciddiye al artık. Ama sen bilirsin tabi. Eğer bu soruyu yapamazsan ders saatini 10 dakika uzatacağım ve başka bir soru daha vereceğim. Eğer onu da yapamazsan 10 dakika daha uzar.”

  Yanlış bir yaklaşım :)

  ” çünkü zehir gibi bi çocuk ” Her zamanki gibi gaza getirme sözleri :) Güzel yani

  Cevapla
 5. Güzel soruymuş :D Tıpkı bildiğimiz yaş sorusu gibi

  Ali ile annesinin yaşları toplamı 45 dir. Annesinin yaşı alinin yaşının 3 katından 5 eksik olduğuna göre alinin babası kaç yaşındadır? :D

  Cevapla
 6. Her ne kadar sadist bir yöntem de olsa ders süresi uzatma cezasını sevdim :D
  Ayrıca “Bu hafta olayı abarttım. 20 soruluk bir test verdim ve 20 dakikada çözmesini istedim. Ve dedim ki: “Yanlış yaptığın her soru için ders süresi 5 dakika uzar, doğru yaptığın her soru için de 2 dakika kısalır.” cümlesini okurken kendimi yeniden öss’de hissedip çözmeye koyuldum, cevap: “Melih test’i 19 dakikada bitirir” olmalı :D :D :D :D
  Sondaki soru ise gerçekten de öğretmenlerimizin bizlere ne kadar yaratıcı -ki fazlasıyla özensiz de denilebiir- sorular hazırladıklarının bir kanıtı. Onun da cevabını soruyu anlayınca veririm. Hani soruyu anlamak cevabın yarısıdır derler ya, soruyu anlayıp 2 ile çarpınca sonuç çıkacak!! Nasıl fikir :D :D :D

  Cevapla
 7. @SERTALP BİLAL: Yahu Cem güzel filan söylememiş daha yaşlanmadık sizin ruhunuz yaşlanmış ne diyim :Äž
  @VEHBI: Yanlış bi yaklaşım olabilir ama haticeye değil neticeye bakalım; bütün soruları hem hızlı hem de doğru çözdü çocuk can havliyle :Ç
  @TOXIC: Evet yaa bu soruları unutmuşum bak :Ç Kaç sene bu salak sorularla uğraşıp durduk hala da biri gelip bana şu kişinin yaşını bul bakalım hehehe diye bi soru sormadı. Hayatımın sorusudur kendisi, hala bekliyorum ama soran yok işte :ühüh:
  @AKIN: Ders uzatma cezası işe yarıyo çünkü sen de takdir edersin ki benimle geçirilen süreden ne kadar kısarsa o kişinin faydasına :Ç Çocuk o yaşta bu bilince varmış “Aman Allah’ım! 10 dakika fazla dayanamam ben bu öcüye” deyip kendini kaybediyo :Äž Bu arada, cevabı 2 ile nası çarpacaksın? :hıı:

  Cevapla
 8. bence bu kadarda sıkıcı olur canım ben günde veye filan cözüyorum.bir cocuk calıstıklarının hakkını alması gerek bence dimi yani…………

  Cevapla

Yorum yapın