Ah Şu Figüranlar!

Evet, yeni sezonun açılışını yaptık dün. Pazar günü yurduma geldim, yerleştim falan filan. Aslında Çarşamba akşamından beri yazacağım bi konu var ama bir türlü fırsat olmadı. Hatta kendi siteme bile zar zor giriyorum son günlerde. Bir sürü de girmek isteyip de giremediğim blog siteleri var arkadaşlarımın. Artık yarın blog hayatına dönmek istiyorum :) Tabi beni dün itibariyle yiyip bitiren gribim buna müsaade ederse..

Neyse, Çarşamba akşamı fark ettiğim şeye gelelim. Avrupa Yakası’nı seyrederken normalliğimi sorgulamaya başladım. Çünkü sahnede kalabalık bir ortam varken ben ön plandaki oyunculara değil, arkada amaçsız amaçsız gezen, konuşan vb şeyler yapan kişilere odaklanıyorum :hıı: Mesela Avrupa Yakası’nda bizimkilerin devamlı gittiği bir kafe var ya, orada oturup konuştukları zaman onları değil de; arkada onu bunu yiyen, bir şey almak için ayağa kalkan veya birbiriyle konuşan tipleri seyrediyorum resmen. Annem “aa bu espri süperdi” deyince de aval aval bakıyorum. “Ben o sırada arkadaki kızın elini neden sağa sola salladığıyla ilgileniyordum anne” diyemiyorum tabi.

Başka programlarda da -özellikle komedi programları- arka plandaki figürlerle kafayı yiyorum. O kadar komik oluyorlar ki bazen, şovdan ziyade onlara gülüyorum. Sözde doğal bir ortam oluşsun diye gayet doğal(!) bir şekilde biriyle konuşuyorlar; ama arada bir de gözlerini kameraya veya esas oyunculara çevirmekten kendilerini alamıyorlar. Daha da kötüsü ciddi olmaları gerekirken gülüyorlar veya sırıtıyorlar filan.

Saat şu anda 01:48 ve yarın 10’da dersim var. Bu saatte bunu anlatmam ne kadar normal ki dizilerde arka plandakileri seyretmem normal olsun! 8-)

“Ah Şu Figüranlar!” üzerine 8 yorum

 1. Figüranlar yemeklere eklediğimiz baharatlar gibidir onlar olmadan tadı tuzu olmaz dizilerin :D Arada benimde takıldığım oluyor “aa figüran kameraya baktı” falan diyorum :D

  Cevapla
 2. Tabiiki dikkat iyi bişeydir ama fazla dikkatli olursan gözünün önündeki basitliğin bile farkına varamazsın :P
  Bu gibi dizileri yada komedi filmlerini detaya takılamadan izlersen daha büyük zevk alırsın,ama izlediğin lost gibi bi diziyse senin bu ”olmadık yerlerle ve kişilerle” ilgilenme özelliğin gayet işe yarayabilir :D
  Ben kendim direk bodozlama olarak tabir ettiğimiz tipte izlediğim için pek bi sorun yaşamıyorum açıkçası :S

  Cevapla
 3. Nofear arkadaşıma katılıyorum bende. Ama gülerek :P İlk olarak geçmiş olsun diyeyim. Bende filmin anlatılmak istenen kısmıyla ilgilendiğimden arka plan pek dikkatimi çekmiyor. Dikkatimi çekmesi için anormal birşey olmalı :D Kameranın yoğunlaştığı bölgeyle ilgilenirsek filmde ne anlatılmak istendiğini daha rahatlıkla anlayabiliriz. Zaten yönetmenin bize anlatmak istediği kısımda ön plandadır mutlaka :) Benimde arka planında oynadığım bir dizi vardı. Yoğun istek üzerine yayınlanmadı :D

  Cevapla
 4. güzel bir konuya değinmişsin ve bu defa sonuna kadar sana katılıyorum bebek :) özellikle avrupa yaksındaki kafe figüranları benim de dikkatimi çekti..gerçi artık diziye tahammülüm kalmadı..o da başka mesele :)

  Cevapla
 5. Avrupa Yakası zaten artık figüranları izlenecek hale geldi saramadı bir türlü…

  Olsun gençsin güzelsin, uyumaya mı geldik bu dünyaya sabahlıcaksın sabah da kalkıp gidip dersine gideceksin tadı bööle çıkar bu hayatın :)

  Cevapla
 6. Bir sürü de girmek isteyip de giremediğim blog siteleri var arkadaşlarımın. Artık yarın blog hayatına dönmek istiyorum.

  bu günlük (blog) işi epey sardı insanları, tabi herkesi değil internetle ilgilenen belirli bi kesim katettiğim. Aynı MSN çılgınlığı gibi bi şey oluyor galiba…

  cep telefonunu nasıl artık hemen hemen herkes yanındana ayırmıyorsa günlük tutanlar da sitem yerinde mi hala ya da bi şeyler yazma ihtiyacı hissederek giriş yapıyor vs.

  bu arada dip not: yukarda saydıklarıma ben de dahilim, hazırı dururken hangi akla hizmet oturup 0’dan yazdım cidden düşünmeye başladım …

  Cevapla
 7. yahu ben avrupa yakasını her halıyle katıksız yalar yutarım..Zeki kadın iste temsil yetenegi onn numara:)
  (unforgiven bu sozum sanaydı bebek)
  Ote yandan figuran mewzusu cok komık ya o doner kesmeye calışan adamın kesemeyişine hastayım:)

  Bu arada güzellik sanada gecmiş olsun ayy baya da uzun yazmışsın yazarken akmıştır şıp şıp :) :) :)

  Cevapla

Yorum yapın