AKILLI SEYYAR TUVALETLER

4 Eylül tarihli Sabah gazetesinde yer alan bir haber ilgimi çekti. Nurdeniz Kutsel’in yazdığı haber şöyle:

seyyar-tuvaletler.jpg

AKILLI SEYYAR TUVALETLER BEĞENİLDİ

2010 yılı Dünya Kültür Başkenti olan İstanbul için akıllı seyyar tuvaletler üretildi. Bozuk para ve Akbil ile çalışan bu tuvaletlerin en önemli özelliği 2 dakikada kabin içinde yüzde yüz hijyen sağlaması. Gerekli tüm enerjiyi güneş kolektörlerinden sağlayan tuvalette temizlik işlemi bitene kadar kapı açılmıyor. Musluklardan kapı kollarına kadar tamamı fotoselli (kızılötesi ışıkla cisim tespit eden sensör) olarak üretilen tuvaletler, kirli atığın birikmesi ya da yeterli suyun bitmesi durumunda SMS atıp teknik görevliyi bilgilendiriyor. Şu anda 50 Ykr ile Florya Sahili’nde hizmet veren tuvaletler, kullanıcıların beğenisini topluyor.

Valla ne yalan söyleyeyim, şu renkler ilgimi çekti önce. Ne tatlı sarısı, pembesi :) İnsanın tuvaleti yoksa bile gireceği gelir.. Florya Sahili’nin yanı sıra Ortaköy Sahili’nde de olsa ya şu tuvaletlerden.. Bunları görüp de kendi sahilimin tuvaletinden utanmamak mümkün değil! Hem ucuz, hem sağlıklı, hem pratik daha ne olsun. Akbili bile akıl etmişler (Y). Aslında Beşiktaş, Taksim, Şişli, Emirgan gibi yerlerde de olsa hiç fena olmaz (umarım kendim için istediğim belli olmamıştır :Äž ) Ne diyelim, umarız insanımız kıymetini bilir de doğru dürüst kullanır..

“AKILLI SEYYAR TUVALETLER” üzerine bir yorum

 1. Bence tuvaletler ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, ne kadar kendi kendilerine temizlerlerse temizlesinler herşey yine onları kullanan insanların akıllı olup olmadığına geliyor.
  Renk konusunda da sana katılmadan edemiyorum, gerçekten insanın yoksa bile giresini getirir böyle tuvaletler.
  Herşey bir yana tek merak ettiğim konu şu: Acaba vapurdan otobüsten inip de buraya akbil basınca veya oldu ya bikaç kere üstüste girmek zorunda kaldınız, aradan 15 dakika geçtiyse aktarma yapacak mı? :D :D :D Bu konularda da Tuğçe’den bilgi istiyorum :D

  Cevapla
 2. @CEM: Yani bir yazıdan ancak bu kadar olumsuz sonuç çıkartılabilirdi; tebrik ediyorum :)
  @AKIN: Öncelikle akbil olayıyla beni gülmekten öldürdüğünü, bunu da öbür dünyadan yazdığımı bildirmek istiyorum :Ç Bence bunu belediyeye iletmeliyiz. Hani oldu da insanın bağırsakları filan bozuldu ve üst üste girmesi gerekti değil mi? Belediyemizin bu gibi durumlarda sahip çıkması gerek bize :Ç “Aktarmalı tuvalet” tebrik ediyorum seni Zek!

  Cevapla
 3. Ama haksız mıyım yahu? Eğer sen tuvaletten çıktıktan 2 dakika sonra kendini imha etmiyorsa, sence de çok zor değil mi %100 hijyen sunması?

  Cevapla
 4. Olabilir ama benim burada üzerinde durmak istediğim şey yüzde yüz hijyen kısmından ziyade böyle bir çalışma. Sadece beğendiğimi söylemek istemiştim o kadar. En azından sokaktaki diğer pek çok tuvaletten hijyenik olduğunu söyleyebiliriz.

  Cevapla
 5. tuvaletler süper..temizlik olayı da çok ayrıntılı düşünülmüş..fakat bizim insanımız malesef pislik konusunda daha da ayrıntı düşünecek ve bu son teknoloji tuvaletleri bile kullanılmaz hale getireceklerdir…malesef..

  Cevapla
 6. @VEHBI: Aslında pratik olarak bakarsan doğru söylüyosun. Tuvalet tuvalettir kardeşim. Ama temiz olsa ve böyle şeker gibi rengi olsa daha iyi olur sanki :Äž
  @UNFORGIVEN: Uzun zamandan beri ilk kez sana katılıyorum Fatoş :Äž Ama umarım dediğin olmaz yine de bi umut var olmayacağı yönünde.. :^)

  Cevapla

Yorum yapın