Evanescence – Amy Lee Ne Anlatmak İstiyor?

Bu yazıyı internette görünce hayran kalmıştım, gülmekten kırılmıştım ve ne kadar doğru olduğunun farkına varmıştım. Evanescence’ı hepimiz bir şekilde ya dinlemişizdir, ya da dinlemeye maruz kalmışızdır -sevmiyorsak kendilerini-. Bilmiyorum fark ettiniz mi ama aşağıdaki yazıda da görebileceğiniz üzere hatun sürekli ölümden bahsediyor! Peki hangi şekillerde bakalım (internetten bulduğum için İngilizcesini yazacağım önce):

“… death, dying, someone else dying, someone who has died, Jesus, love, loving someone who is dying, being in love with someone while dying, dying while trying to love someone, someone dying while crying, dying while trying to love someone who is dying, dying outside, thinking about dying, pretending to die, sleeping and dying, trying not to sleep while loving something while dying, dying while dying, coming to life and dying, dying again, and of course angst.”

“… ölüm, ölmek, başka birinin ölmesi, ölmüş olan biri, İsa, aşk, ölen birisini sevmek, ölürken birisine aşık olmak, birini sevmeye çalışırken ölmek, birinin ağlarken ölmesi, ölen birini sevmeye çalışırken ölmek, dışarıda ölmek, ölmekle ilgili düşünmek, ölüyor gibi yapmak, uyumak ve ölmek, ölürken bir şeyi severek uyumamaya çalışmak, ölürken ölmek, hayata geri dönmek ve ölmek, tekrar ölmek, ve tabi ki korku.”

Ne kadar yerinde bir tespit olmuş, değil mi? :Ç

“Evanescence – Amy Lee Ne Anlatmak İstiyor?” üzerine 11 yorum

 1. Tebrikler, birçok insanın hiç anlamadan ve anlamaya da çalışmadan dinlediği şarkılardan böyle tespitler yapabiliyorsun :D
  Şarkı sözlerinde yapılan tespit de ilginç, çünkü garip ölüm şekilleri bulunmuş… Neden bulunmuş bilinmez :D

  Cevapla
 2. 1- Amy Hartzler :P
  2- The Open Door albümünü baz alarak bunları yazmışlarsa diyecek bir şeyim yok ama eski albümler ve demolardaki bazı şarkılarda David’in ve Ben’in inançlarının etkisi olduğunu düşünüyorum (bkz. Lies)
  3- Bir insanın sahip olduğu tek şeyin ona verilen zaman olduğunu düşünürsek, bir başkası için “Tell me you will live through this and I will die for you” gibi sözler gerçekten etkileyici olabiliyor. (Bir dakika, bir dakika… bu söz size birini hatırlattı mı? Fedakarlık falan.. Adı neydi? Sanki İ ile başlıyordu.. Madde 2’ye mi döndük ne :P )
  4- Burayada bir şeyler yazacaktım ama çok üşendim birden :D

  Cevapla
 3. Eskiden sevdiğim Evanescence bir süre sonra lise grubu kızlar için melankoli dersi 1 halini almaya başladı gözümde. Yine çok saçma anlarda iyi olsa da, ben depresifliği başka şarkılarla yaşamak istiyorum bana ne.

  Cevapla
 4. Tabii ki inancın etkisi büyük. Üçü de “iyi Hristiyan”lar. Üçü de kiliselere bağlı ve kiliselere işler yapıyorlar. David’in bir kolunda koskocaman “Worship” yazan dövme var. Haliyle bu sözlerine de yansıyacaktır.

  İşin güzel tarafı ise sözleri istediğiniz yöne çekebilmeniz. Kelimelerin yüklendiği anlam eğer dindarsanız inanca, aşıksanız sevgiye, bunalımdaysanız depresyona varabiliyor. Son albümdeki şarkıların kötü olmasının nedeni de bu zaten, şarkıların sabit olması ve o tek bir şeye odaklanmışken bile derin bir anlam taşıyamaması.

  Bir de Tek Akor Terry. O adamı hiç sevmedim, hiç sevmeyeceğim. Aha buraya yazıyorum.

  Cevapla
 5. Yunus Emre gibi söz yazıyorlar diyorsun :D Ama bunalıma hiç çekemedim şarkıları nedense ve biraz araştırma yaptıktan sonra şarkı sözlerindeki dinsel temayı daha sık görmeye başlıyorsun.

  Cevapla
 6. Umarım aklı başına gelir. Ama Ben Moody “hatuna aşık oldu” değildi, Amy Lee ile nişanlılardı. (Diye biliyoruz biz birkaç kişi…)

  Ayrıca grup kesinlikle üç kişinin birleşmesiyle oluşuyordu. Sadece David’in gitmesiyle yine tutunurdu, biraz daha elektronikten uzaklaşarak, ama Ben Moody’nin gitmesi telafi edilemezdi. Edilemedi de.

  Şu anda yapılması en mantıklı şey Amy Hartzler’in diğer elemanları yaptığı gibi Tek Akor Terry’yi de kovarak ona gerçekten yardımcı olabilecek bir yazma partneri bulması. Yoksa işi gerçekten zor.

  Cevapla
 7. Hatun ne güzel ölümün gerçekliğinden bahsetmiş sen buna ilginç diyorsun.Bence senin tespitin ilginç :p
  Kendilerini severim.Artık kalmadı öyle sipisimsiyah saçlı balık etli ablalar.Herkesde bir sarışınlaşma(!) kaygısı.Neyse konumuza dönersek,evet çok bahsediyor ölümden ama tipinden de belli değil mi?
  Ölümden sonrasına inanıyorsa Müslüman yapalım bunu, alırım nüfusuma :D

  Cevapla
 8. Olay şu ki, benim için Müslüman-Hristiyan farketmez. O yüzden senden bi adım öndeyim.

  Ama Shaun gibi alkolik veya Ben gibi saldırgan olmadığım için bana bakar mı bilmiyorum… Bi de evli olması var ama onun pek bi engel olacağını sanmam.

  Cevapla
 9. bence en iyisi diyebileceğim bir gurup.din konusuna gelince herhalde hristiyan biri müslümanlıktan bahsetmez
  seviyorum be şu kızı (amy lee)…

  Cevapla

Yorum yapın