Stajımdan İnciler – Vol. 2

    Gör(me)diğiniz gibi uzun zamandan beri yazamıyorum. Hiç mi zamanı olmaz bir insanın?!? Bu staj beni aldı götürdü! Aslında hayatım düzene girdi biraz. Aman düzene gireyim derken monoton olmasın da! Bugün Cumartesi gününün sonu, yarın Pazar. Yarın güzel olacağa benziyor. Benziyor benzemesine de, o ertesi gün yok mu o ertesi gün! :oklava: Aslında güzel geçiyor günler. Bazen çok gülüyorum bazen çok sıkılıyorum. Mesela çaycımız Engin Abi beni çok güldürüyor. Yanında çalıştığım Hakan Bey’le öyle dalaşmaları var ki -tabi senelerden beri birlikte çalışınca ast-üst ilişkisi kalmıyor :Äž– kendimi çoğu zaman televizyonda skeç seyreder gibi bir şekilde buluyorum. Mesela;

    Hakan Bey 9 ay kadar evli. Eşi, Hakan Bey yokken aradı ve telefona Engin Abi baktı. Eşinin nerede olduğunu sormuş olacak ki, Engin Abi “çokoprens almaya gitti” dedi. O an o kadar güldüm ki öyle cevap vermesine anlatamam. Belki çoğu kişiye komik gelmez bu ama öyle bir söyleyişi var ki. Yani ciddi bir müessesede, ciddi bir ortamda [müşteriler, telefonlar gelip giderken] bütün işleri bırakıp çokoprens almaya giden bir adam düşünsenize! Sonra Hakan Bey geldi ve eşi tekrar aradı. Eşine verdiği cevap şu: “Ne çokoprensi ya aşağı kata indim” :Ç Engin Abi bunu çok yapıyor. Birisi arayınca o kişinin çokoprens almaya gittiğini söylüyor ve her seferinde onun söyleyişine çok gülüyorum.

    Bir başka konu, şu parti tanıtımları için çalınan şarkılar. Hakan Bey yanımdaki masada çalışıyor ve bütün gün ona gelen telefonları, müşterileri, dosyaları ve nicelerini seyrederken/duyarken ben yoruluyorum, ölüyorum, bitiyorum. Hatta sık sık “ben sizin sabrınıza şaşıyorum” diyorum o da “ben de şaşıyorum valla” diyor. Bütün bunlar olurken caddeden gelen çeşitli partilerin çaldığı şarkılar, bu ortama renk katıyor adeta. Hakan Bey’den gelen konuşmalar:
    “Alo efendim? Evet o tarihte elinizde olacak. Rica ederim. İyi günler. [Telefonu kapatır] Çocuklar inanın, inanın çocuklar! [Müşteri gelir] Evet o formu aşağıya veriyorsunuz. Bir sorunuz olduğunda yardımcı oluruz tekrar. [Müşteri gider] Güzel günler göreceğiz, güneşli günler. [Telefon yine çalar] O dosyanın bir örneğini de elinizde bulundurmanız gerekiyor. [Telefonu kapatır] Motorları maviliklere süreceğiz” Ve bu böyle gider. Sonra da der ki “Üff Tuğçe nerden takıldı bu şarkı ağzıma şimdi” O kadar kafası yoğun oluyor ki, bazen öğle vakti gelince “Hakan Bey, herhangi bir iş yoksa ben öğle yemeğine çıkabilir miyim?” diye sorduğumda “çıkabilirsin tabi, sağol” demesinden de anlayabiliriz bunu. “Çıkabilirsin tabi” tamam da “sağol”? :^) Herhalde çıkmak için izin aldığım için sağol demişti. Gerçekten de çalıştığım yerde beni en çok anlayan iki kişiden biri o. Benden bir şey isterken “zahmet olmazsa”, “seni de yoruyoruz ama”, “işin yoksa şunu yapabilir misin varsa ben yaparım sorun değil”; ben bir şey yaptıktan sonra da “teşekkür ederim”, “ellerine sağlık sağol”, “ya zahmet oldu sana da” diyen bir insan. Normalde hiçbirini beklemezsin bir yönetmenden. Öğrenim görmüş bir insan yönetmen olabilir ama bu sözleri söylemek için aynı zamanda eğitimli de olmak gerekir. Keşke her öğrenim görmüş insan aynı zamanda eğitimli de olsa! O zaman “okumuş cahil” dediğimiz insanlar azalır belki…

“Stajımdan İnciler – Vol. 2” üzerine bir yorum

 1. Memleket elden gidiyor, bir bakan “ben bu yolları çatır çatır satarım” diye açıklama yapabiliyor, bir diğeri “Amerika uydularımızı istedi, görüşmeler yapıyoruz” diyor.

  Ülkeyi okumamış cahiller yönettiği sürece ortalığın okumuş cahillerle dolu olması garipsenecek bir durum olmasa gerek.

  Cevapla
 2. Çocuklar inanın, inanın çocuklar!
  Güzel günler göreceğiz, güneşli günler.
  cimbomu Kadıköy’de devireceğiz
  Şampiyonluk şarkıları söyleyeceğizzz :D

  Ne güsel dimi o seçim arabaları.Cıvıl cıvıl :D

  Cevapla
 3. ” tabi senelerden beri birlikte çalışınca ast-üst ilişkisi kalmıyor”

  ” Keşke her öğrenim görmüş insan aynı zamanda eğitimli de olsa! O zaman “okumuş cahil” dediğimiz insanlar azalır belki… ”

  Şunlar özetliyor sanırım..

  Cevapla
 4. İnsanın kafası güzel oldu mu ya da çok dalgın yoğun oldu mu öyle saçma şeyler diyebiliyor…

  Ben de çok sağol diyorum gereksiz yere aslında teşekkür edilmesi gereken ben iken :)

  Ama en kötüsü bir kere kafam güzel içkiliyim taksiyle eve geldim taksiciye ne denmez?

  “Abi sağol görüşmek üzere!”

  Cevapla
 5. çok normal hiç bir okulda öğretimin yanında eğitim verilmiyor, ki tanımı gereği eğitim ve öğretim yuvası olması gerekirken. Tabi verdiği öğretim de tartışılır da, hal böyleyken bu kadar çok şey beklememek lazım.

  Bir insan düşün ki bu şartlarda ikisini birden yerine getirebilsin… genelde kişisel gelişim olarak adlandırılıyor. Çünkü gelişimine katkı sağlamakla yükümlü insanların “gelişimleri” henüz tamamlanmamış. büyük olasılıkla, öldüklerinde tamamlayabilecekler :) en azından duracak :P Bu ülkede kişisel gelişim kitapları ile dalga geçen “kişisel gelişim kitapları” da yayınlandı ve okur buldu :)

  Neyse konuyu felsefi boyutla ele alacak değiliz herhalde :) bizim gibi gelişmemişlere düşmez bu, başımızdaki öküzler dururken..

  Staj yazılarını okuyorum fırsta buldukça bence yoğun bir şekilde çalışıyor olmanın faydasını bir kaç ay içinde hissediyor olacaksın. ilişkiler, iş dsiplini, sorumluluk alma, vs vs daha pek çok edindiğin tecrübe. Bence harika bir şey yapıyosun tebrik ederim.

  Kolay gelsin..

  Cevapla
 6. Çalıştığım zamanlardan kalan bir illetten kurtulamadım.
  Artık çalışmıyorum,alış-veriş için girdiğim yerden çıkarken ‘iyi günler’ lafını duyunca ‘hoşçakalın,yine bekleriz’ gibi lafları söylüyorum.Çalıştığım zamanlar genelde müşterin söylediği lafı duyunca bir oto-kontrol sistemi devreye giriyor,ölüyorum gülmekten. :)

  Cevapla
 7. @CEM: Örnekler çoğaltılabilir :)
  @BIGADICMANIA: Sadece benim için değil, sizin için de ilginç bir deneyim oluyo :Äž
  @ITALIANO20: Yaaa sorma insanı kıpır kıpır yapıyo :Ç Seninki biraz stadyumvari bi tarz olmuş :)
  @VEHBI: O kadar dallandırıp budaklandırmana gerek yoktu bunlar özetliyo kısa kes der gibi oldu :Ç
  @EFETURK: He yani bende o etikten yok öyle mi :Äž Amaaan tıbbi etik de neymiş öğrenci milletine zeval olmaz.. Sen de yaz.
  @MEGU: Sen aşmışsın ne diyim :Ç Şoför kalmıştır öyle :)
  @KIRMIZI VE SİYAH: Değerli fikirlerini paylaştığın için çok teşekkürler çok hak veriyorum sana. Aslında işin felsefi yanına inmek lazım ama çoğumuz inmiyoruz işte.. Gerçekten de faydasını şimdiden hissetmeye başladım.
  @SERKAN: Sen gittikten sonra arkandan neler söylüyolardır kimbilir :Ç Seninki de ilginçmiş valla :Ç

  Cevapla

Yorum yapın