Güzel Hava Nedir?

    Bugünlerde işe hemen hemen herkes havanın sıcaklığından yakınarak geliyor. Bu sıcak havalar insanları o kadar bıktırmış ve yıldırmış görünüyor ki… Oysa ki yaz yeni yeni geldiğinde -şöyle ilkbaharda filan- insanlar ne kadar cıvıl cıvıl olur. Kışın dondurucu soğuğundan ve iç karartıcı karanlığından onları kurtaran ilkbahara ve sonra da yaza bırakırlar kendilerini. İlkbaharda, şu anda bulunduğum işyerinde değildim ama eminim ki aynı insanlar işe “bugün hava ne güzel” diye geliyorlardı. Aslında bu cümle bana hep ilginç gelir. Siz hiç kışın ortasında “bugün hava ne güzel” diyen birini gördünüz mü? Görmediniz kanımca. Neden hep bu cümle açık ve güneşli, kuşların ötüştüğü, böceklerin bıdırlaştığı* , denizlerin durulup berraklaştığı havalar için kullanılır? Farz edelim ki bir çalışan işyerine şöyle geliyor:

    -Bugün hava çok güzel!
    -Neresi güzel Nermin**! Baksana şu kara bulutlara! İnsanı depresyona sokuyor vallahi! Birazdan yağmur da yağar her yer çamur olur üfff!
    -Tamam işte ben de bu havaya güzel diyorum. Yağmurun neresi kötü? Hem ‘bulutlar kara’ deyip geçmek yerine onların rengini inceledin mi hiç? Baksana şu güzel renklere.

    Rastlanılması ne kadar zor bir senaryo değil mi? :) “Güzel”liğin kişiden kişiye değişebileceğini unutuyoruz. Ve nedense söz konusu hava olduğunda güzellik denildiğinde tek bir şey akıllarına geliyor insanların: güneşli günler.

    *”bıdır bıdır” ikilemesinden yola çıkılarak Tuğçe KUTLUAY tarafından türetilmiş bir fiildir.
    **Buradaki Nermin karakteri tamamiyle hayal ürünüdür; gerçek hayatla bir bağlantısı yoktur.

“Güzel Hava Nedir?” üzerine bir yorum

 1. Sıcağı ve güneşi seven çoktur,tatil havasına sokuyor adamı. :)

  Ama kapalı,yağmurlu havalar gibisi yok.Yağmurlu havalarda yalnız başınıza sevdiğiniz şarkıları dinlerken şehirde dolaşmak gibisi yok.Mesela yağmur yağarken denizi izlemek gibisi.

  Cevapla
 2. güzel bi tesbit olmuş…halbuki kapalı ve yağmurlu havalrın tadını çıkartmak lazım..bazen iyi oluyo rüsgar ve sağanak yağmur

  Cevapla
 3. Biz insanoğlu hiçbir zaman elimizdekinden memnun olmayız ki; misal hava sıcaksa ayılır bayılır bütün gün oflar puflarız, soğuksa soğuk havaya, kara bulutlara, yağan yağmura küseriz.. Her insana “şahsına özel uzaktan kumandalı iklim” yapmadıkça insanlar sıcağa ve soğuğa of puf etmeye devam edecekler kanımca.. Herkese gönlüne göre mevsimler :D

  Cevapla

Yorum yapın