ÖSS Günü Ne Yapmıştım?

    Eveet, geldik bir önceki yazımda bahsettiğim “arkası yarın”ın “yarın”ına. Yani 2 sene önceki ÖSS gününde neler yaşadığıma.

    Sabahın köründe kalkmıştım tahmin edersiniz. Hani dersanelerin verdiği kitapçıklarda “sınava girmeden önce yapılması gerekenler” ve türevleri hakkında yazılar vardır ya, bir tanesinde sınav sabahı dinleyeceğimiz sevdiğimiz bir şarkının bize iyi geleceği yazıyordu. Aslında bu tür yazılar kesinlikle yazılmamalı. Çünkü herkes farklıdır, nasıl insanlar tek bir örnekmiş gibi aynı taktikleri uygulayabilir? Bir taktiğin diğerinde ters bir etki uyandıracağı neden düşünülmez? Bende de öyle oldu. O zamanlar çok dinlediğim Yalın‘dan birkaç parça dinlemiştim Ve sınav boyunca adeta beynimde CD çaldı. Döndüü, döndüü, bir daha döndü ve durmak bilmedi.

    Kahvaltı edip annemle evden çıktık. Nurcan Teyze ve Erol Amca sağolsunlar beni götürecekti. Zaten her önemli günümüzde yanımızdadırlar :) Ben ilginç bir şekilde sınav modunda değildim. Sanki tatile gidiyormuş gibi rahattım. Ama arabadan inince ve o kalabalığı görünce işler değişti tabi. Üstelik bir de yağmur başlamaz mı! Hiç unutmam Nurcan Teyzemin hırkasını başıma tutup da benim ıslanmamı engellediğini. Hala hatırlayınca gözlerim dolar. Kendisi sırılsıklam olmuştu sırf ben sınava ıslak girmeyeyim diye.

    Derken, sınıfa girdik. Sınav kağıtları dağıtılmıştı. Ama benim gözüm yanımda oturan, çenesinde ve burnunda piercing olan kıza kayıyordu! Onları görünce aklıma manyetik alan geldi de sınava dönebildim :Äž Sonra birden yanımdan gelen “katır kutur” sesleriyle dikkatim dağıldı. Bir kız, önünde tomarlarca şekeri ve çikolatası ve hatta bisküvisiyle o sıkıcı sınava bir piknik havası getirmişti. Dersanemizde inşaat varken “takır tukur” sesleriyle kafamız şişe şişe deneme sınavlarına girdiğimiz zaman Zekeriya hocamızın “sizi zor şartlara karşı sınava hazırlıyoruz; bu sizi daha güçlü yapacak” derken ne kadar haklı olduğunu anladığım an o andır :) O kadar gıdayla sınava girmesinden sonra “Gıda Mühendisliği” bölümünde görmek isteriz bu kızımızı..

    Tam sınava başlamıştım, kimlik kontrolü için sıraları dolaşan ve istisnasız her sırada sadece kimliklere bakıp geçen adam benim önümde dikilip öylece kaldı. Kimliğime baktı, geçmek bilmiyor. Soruyu da çözemiyorum kafamda armut ağacı gibi dikilen biri olunca. Öyle ters bir bakış fırlattım ki adam şirinlik yapma gereği duydu: “Yanlış anlamayın pek benzemiyorsunuz da” dedi gülümseyerek. “Orada saçlarım kısa ondandır” dedim. Adam pek ikna olmamış bir şekilde “hımm evet olabilir, yüzünüz de burada daha olgun aslında” deyince “yaa öyle mi? Eee çoluk çocuk nasıl iyilerdir inşallah?” dememek için kendimi öyle bir tuttum ki! Bu cümlemi gözlerimle söylemiş olacağım ki bir daha suratımı dikkatle inceleyip sonra da kimliğimdeki suratımı inceleyip kafasını hafiften sallayarak devam etti :oklava: Lise sonun başında saçlarımı erkek gibi kestirmiştim ve haliyle uzamıştı ama saçların doğası gereği uzayacağını düşünemeyen bir adamın beni bulması klasik Tuğçe şans(sızlığ)ıydı.

    İlk sorularda ellerimin titrediğini ve kutucukları işaretleyemediğimi hatırlıyorum. Ama sonradan gayet sakinleşmiştim. Ben zaten panik stres bir insanım. Heyecanlıyım, aşırı tepkiliyim, yani anlayacağınız sorunluyum :Ç Ve sınava çalışırken keklik diye bellediğim ama sınavda yanlışlıkla başka bir şıkkı işaretlediğim elektrik sorusu hala içimde kalmıştır. Hala sorunun doğru cevabı aklımda: “9d²:ühüh:

    Sınavdan çıktıktan sonra ağzım açık, kollarım boş, gayet şapşal ve sarsık bir ifadeyle etrafıma bakınırken buldum kendimi. O an fotoğrafımı çekseler tarihe geçerdi. Hatta tarihi eser bile olurdu. ÖSS’nin eleştirildiği bütün yazılarda kullanılırdı.

    Eve geldiğimde şaşkınlığım devam etmekteydi. İlk işim canım internetime sarılmak olmuştu. Arkadaşlarım da hemen MSN denilen o yüce varlığa (her ne kadar bazen sinirimi bozsa da severim keratayı) sarılmışlardı. Bazılarıyla soruları tartıştık; hatta msnin resim çizme özelliğinden yararlanarak geometri sorularını çizip orada çözdük filan yani aştık :Ç Bazılarıyla da hemen tatil moduna girip birbirimize şarkı resim filan gönderip geyik yaptık. Ve istisnasız hiçbir 3’ten önce uyumadım. Gündüzleri buluşup bir yerlere gittik, geceleri internette vakit geçirdik. Ama ne yapsak da eşek gibi çalıştığımız 3 senenin hıncını alamadık. Ama karşılığını aldık :)

“ÖSS Günü Ne Yapmıştım?” üzerine bir yorum

 1. Ben sınavdan çıktıktan sonra sorulara falan bakmamıştım… Nasılsa sonuçlar gelince görecektim! Kasmadım kendimi fazla.

  Ama arkamdaki elemana sinir olmuştum. Yahu yaz günü nasıl bir insan nezle olur?! Adamın burnunu çekmesinden düşünemez olmuştum!

  (Ayrıca, birinciyim! :P )

  Cevapla
 2. bütün yıl kulağında müzik elinde browni oturup arasıra gösteriş için test çözen bir kızın sınaw sonunda şoklanmış balık gibi bir hal alması çok normal tabii…ahh tuçee ahhh şansın varmış ki zeki bir kızsın(demekki benden bişiyler kapmışsın:D)…bu gidişle sen daha çok heycanlar yaşarsın be güzelim…:)

  Cevapla
 3. Canım benim o sene yaşadığın bütün atraksiyon/hareket/heyecan üçlüsüne rağmen bi yeri kazanman mucize gibi bişey :) Sakın bidaha izin verme öyle saçmasapan şeylerin seni üzüp sinirlendirmesine. Ama bizi bu tür şeyler yıldıramaz kanımızda var istersek her koşulda başarırız! Şimdi gayet huzurlu mutluyuz ama bu sefer de hiç hareket yok olmuyo böyle :D

  Cevapla
 4. @CEM: Ya ben de bazen yaz ayında nezle olurum :$ Allah’tan o kişi ben değilmişim yoksa hıncını fena alırdın :Ç Ayrıca tekrar birinciliğe dönüşünü kutluyorum (Y)
  @BIGADICMANIA: Aman geçti gitti artık kötü bişey gelirse de sağlık olsun ama umarım iyi bişeyler yapmışsındır :)
  @SERKAN LEVENT: Senin için festival gibi bi hal almış desene :Äž
  @UNFORGIVEN: Yine yaptın yapıcanı bana laf yetiştirmekten başka işin yok zate :Ç Ön sıramda oturup beni lafa tutan sendin ama ben de dünden razıydım konuşmaya ya neyse :Äž Ama didişmelerimizi çok özledim ya bi de bizi etraftan ciddi zannedenler vardı nası şaşkınlıkla bakarlardı :Ç
  @GOZDEE: Ne diyosun ben bile şaşırdım çoğu kişi de senin gibi şaşırdı onca şeye rağmen nası kazandım diye :) Neyse hepsi geride kaldı artık huzurlu bir hayatımız var ve inşallah hep böyle gider :) [Hareket filan da isteme daha fazla, yolarım! :oklava: ]

  Cevapla
 5. E tabi sen de “panik stres heyecan” yapmasa idin de kim yapsa idi :D
  Ayrıca sınavdan çıkınca suratında oluşan o “Eee? Ne yani başka sınav yok mu şimdi? Gideyim eve ona da çalışayım?” ifadesi bana çok tanıdık geliyor. Eve dönüşüm süresince hiçbir şey düşünmeden o kadar düşünceli bir poz verdiğim hiç olmamıştır yani :D
  Geçen gün sorduğumuz sorunun yanıtı C (Zayıf Tuğçe)’dir. Cevaplara itirazlarınızı lütfen bu blog aracılığyla yapınız, ve ileriki konularda yapacağım “yorum sonu cevaplarımı” dört gözle bekleyiniz (Çok pazarlamacı gördüm kendimi yahu! :D )

  Cevapla
 6. “Eve dönüşüm süresince hiçbir şey düşünmeden o kadar düşünceli bir poz verdiğim hiç olmamıştır yani” cümlesine resmen bittim :Ç
  Ayrıyetten, tabi ki cevaba itirazım var!!! Zaten hiç çekemediniz beni sürekli yiyo kilo almıyo diye. Hem biliyosun sen kilo aldığında ben veriyorum o zaman sen dikkat et biraz suçu bende bulma. Son olarak da böyle yaratıcı sorularınızı bekliyoruz daha dört gözle :D

  Cevapla
 7. aha sınavdan önce yalın dinliyceğini bana da söleyebilerdin hem sölemiosun hem benden izinsiz yalın dinliosun keşke sınavda benimde kafamda bütün cd çalsaydı belki yalın için yeni bi şarkı düşünebilirdim:) ösym beni de ye yalını da ye hobaaa

  Cevapla
 8. Pınarım benim, Yalın’ı bana kim kaptırdı bi düşünsenee sana haber vermeye gerek yok diye düşünmüştüm :) Ayyy bak aklıma dersanede teneffüste Sarnıç’tan kumpir alıp yiyip sonra koşa koşa dersaneye geri dönüşümüz geldi. Yani o araya nası sığdırıyoduk bi de şansımıza hep yeşil ışığın sonunda yetişirdik koş babam koş ahh ahh neler çektirdin bana :Ç

  Cevapla

Yorum yapın