Üzüntüyü Bırak, Yaşamaya Bak

     Dün bir kitaba başladım. Hazır birinci vizelerim bitti ve 2 hafta boşum artık kitap okuyabilirim dedim. Mide doktorumun önerdiği kitaplardan biri olan Dale Carnegie’nin Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak adlı kitabını aldım elime. Önce bu kitabı nasıl yazdığını, ne gibi aşamalardan geçtiğini, amacının ne olduğunu; sonra da bu kitabı nasıl okursak faydalı olacağını anlatıyordu. “Bu Kitaptan En İyi Biçimde Yararlanabilmeniz İçin Dokuz Öneri” başlıklı yazıya geçtim ve 3. maddede nedense çok güldüm. Aslında çok komik değil ama ruhsal halim nedeniyle mi bilemiyorum o an çok komik geldi ve baya bi güldüm. Garibim, biliyorum ve sizi daha fazla merak ettirmeden yazıyorum meşhur 3. maddemizi:

     “Kitabı okurken zaman zaman durun ve okuduğunuz şeyler üzerinde düşünün. Kendinize her öneriyi nasıl ve ne zaman uygulayabileceğinizi sorun. Bu tür bir okuma, arkadan atlı kovalıyormuş gibi okumaktan çok daha yararlı olacaktır.”

     O “arkadan atlı kovalıyormuş gibi” kalıbı bu cümlede komiğime gitti. “arkadan atlı kovalıyormuş gibi kitap okumak”! Çok güzel ya! :Ç [Üzüntüyü fazla bıraktım, yaşamaya fazla baktım galiba; daha kitabın başında dellendim baksanıza :Ç ]

“Üzüntüyü Bırak, Yaşamaya Bak” üzerine 7 yorum

 1. Bu güzel kitabı, “Bu Kitaptan En İyi Biçimde Yararlanabilmeniz İçin Dokuz Öneri” yazıyı ve bu yazının üçüncü maddesini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim TIĞÇIM. Yazdığın satırları okuyunca gözüme amazon ormanlarında elinde Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak la koştuğunu ve arkandan da bi atlının kovaladığını hayal ettim. Tabi o atlı benim……
  Fonda çalacak müziği de düşündüm usher – yeah bence çok uygun hayalimize göre kırmızı üstü açık bir Ferrari daha iyi olacaktı ama bu durumda elimizde sadece bir at var. Acaba atı satıp kredi alıp Ferrari mi alsak? Karar veremedim ama bu konudaki önerilerini bekliyorum.:)
  Bu denli cıvıttıktan sonra bende ufak bir paylaşım yapayım. Burada okunduğunda fazla anlam ifade etmeye bilir belki ama hepimizin düştüğü bir hatayı bence gözümüze sokan bir cümle:
  ”Gerçekte insanlık dışı olan şey, kendi değerimi tahminimin, önemsiz olan diğerlerinin bakışına göre bir mantar gibi inip çıkmasına izin vermemdir.”(IRVIN YALOM BUGÜNÜ YAŞAM ARZUSU S.211)

  Cevapla
 2. @PINAR: Bu Usher’lı hayalimiz lise yıllığımıza bile geçti :Ç Bence hem atı alalım hem de Ferrari’yi, battı balık yan gider :Äž Ayrıca yaptığın alıntı gerçekten çok güzel.
  @SERA G.: Evet kesinlikle halletti ve normal halime döndüm sonra :Ç

  Cevapla
 3. mükemmel bir kitap.insan okurken faydasını yaşıyor.En öneli mesaj bence günleri kapalı bölmelerde yaşayın.her bir bölüm çok heyecan verici ve yararlı bilgilerle dolu bir kitap.bu kitabı okuyun mutlaka tavsiye ediyorum.

  Cevapla

Yorum yapın