İş Mülâkatı! Okuyun, İşinizi Garantileyin (!)

    Beni tanıyanlar ve/veya takip edenler bilirler ki ara sıra bana gelirler öyle. Her konuda.. Her an her şey esebilir aniden. Biraz önce de otururken rahat battı ve aklıma birden iş mülâkatında ne tür sorularla karşılaşacağım ve bunlara ne gibi cevaplar vereceğim geldi :hıı: Görüşmeye giderken ne giyeceğim, nasıl bir tavır sergileyeceğim de cabası.. Şimdi “seneler var buna neden şimdiden düşünmeye başladın?” diyebilirsiniz. Dedim ya, rahat battı. Rahatın batmasının yanı sıra, bu yaz yapmak istediğim staja girmek için mülâkat gerekiyormuş, hani olur da çağırırlarsa mezun olmadan önce de; yani bu yaz da mülâkata gireceğim demektir. Google’a girip arama yaptım. Ve girdiğim ilk sitede gül gül bir hal oldum, siz de olun:

    İşveren: Bu işi neden istiyorsunuz?
    Aday: İşim olsun diye.

    İşveren: Sana ne kadar güvenebiliriz?
    Aday: Ne kadar para vereceksiniz?

    İşveren: Bu şirkete ne katacaksın?
    Aday: Birbirine katacam şirketi!

    İşveren: Peki şirketimize neler katabilirsiniz?…
    Aday: Neşe katarım!..

    İşveren: Çalışma arkadaşlarınızda aradığınız özellikler nelerdir?
    Aday: Adam olsunlar önce.

    İşveren: 5 sene sonra kendinizi nerede görmek istersiniz?
    Aday: Senin şu an oturduğun yerde…

    İşveren: Sizi neden alalım?
    Aday: Beni alan sadece beni almıyor, şu elimde görmüş olduğunuz 3 adet tükenmez kalemi, bir adet telefon rehberini, bir adet cüzdanı yanımda getiriyorum. Bitti mi? Bitmeedii bir de çakmak, bakınız çakar çakmaz çakıyor, alın alın deneyin..

    İşveren: Sizi neden alalım?
    Aday: Ne yani almıyonuz mu beni simdi?
    İşveren: Yok.
    Aday: Peki bi biskrem versem?

    Gördüğünüz gibi, artık iş mülâkatlarına hazırım. Bomba gibi hissediyorum kendimi; adeta gecenin bu saatinde gidip de iş mülâkatına giresim geldi. Bir kaç sene sonra beni üniversite mezunu olarak sokaklarda çöp karıştırırken görürseniz şaşırmayın; yukarıdaki aziz bilgilerin azizliğine uğramışım demektir.

“İş Mülâkatı! Okuyun, İşinizi Garantileyin (!)” üzerine bir yorum

 1. Migros’ta bir stajyer’in başvuru formunda “Neden Migros’ta staj yapmak istiyorsunuz?” sorusuna cevabı:
  “Migros’ta veya herhangi bir büyük firmada çalışmak gibi bir niyetim yok. Kendi işimi kuracağım mezun olunca. Ama mezun olmak için staj yapmam gerektiğini söylediler, ben de buraya başvurdum.”

  Staj başvurularını onaylayan adamın bunu babama göstermesi, elemanın stajının onaylanmasıyla sonuçlandı.

  Cevapla
 2. İtiraf.com’dan:

  vazcaydım; Cinsiyet: Kadın; Yaş: 23; İl:İstanbul 26.12.2004
  Muhasebe müdürlüğü pozisyonu için başvuran birinin faksladığı, elle yazılmış CV’den aynen aktarıyorum. Başvuru sahibi kadın; doğum yeri, tarihi, adres gibi bilgilerden sonra direkt konuya girmiş: “Evliyim. Bir çocuğum var ama çocuk bana asla engel değil. Aksine, o benim çalışma azmim! Çok zor şartlar altında büyüdüm. Bu hayatta çok zorluk çektim. Onun için her türlü aksiliğe karşı dirençliyim. Zorluklar beni hiçbir zaman yıldırmadı. Yıldıramaz da. Azimliyim. Bu hayattan daha alacağım çok şey var. Yılmak yok. Yıllardır çalışıyorum. Çalışma hayatının güçlüklerini iyi biliyorum. Adeta bir komanda gibi eğitildim!”

  Cevapla
 3. “İşveren: Sana ne kadar güvenebiliriz?
  Aday: Ne kadar para vereceksiniz?”
  Bu konuşmalar iş görüşmesinden çok kaçakçılık yapan iki insanın pazarlığı gibi geldi bana? :D :D
  Tabii kaçakçılık için başvuran birisinin konuşması da olabilir bu.. hmmm.. :D

  Cevapla
 4. @CEM: Baban dürüstlük istemeyi abartmış :Ç Umarım karşımıza baban gibi dürüstlüğe önem veren işverenler çıkar.. 8-)
  @MEGU: Onu bile demeyebilirler :Äž
  @SERA G.: Bence gayet yaratıcı bir CV olmuş; eğer kadının alınacağı işte yaratıcılık ön plandaysa bence bu iş için biçilmiş kaftan! :Ç
  @BUKET: Yarın öbür gün ben de insan kaynaklarında çalışırsam benim sağım solum belli olur umarım. Ama şimdiden belli olur o di mi :Äž
  @VHBI.NET: Aslında bu kadar basit dediğin doğru ama insan gerildi mi saçmalıyo işte kimbilir ben panik atak bir insan olarak ne hallere giricem mülâkatlarda ahh ahh :ühüh:
  @AKIN: Yine yaptığın spekülasyonlarla ortalığı kırdın geçirdin ne diyim :Ç

  Cevapla

Yorum yapın