Anneler Günü

    Bugün kimlerin günü? Hepinizin “anneleeerrr” diye haykırdığını duyar gibiyim. Ama ben ne yazık ki karşı olmaya başladım şu anneler gününe. Eskiden “tamam, sadece bir gün hatırlanmamalı; ama bir günü onlara adamak fena değil” diyebiliyordum; lakin şimdi onu da diyemiyorum. Çünkü artık anneler günü yüzünden televizyon bile seyredemez hale geldim. İğrenç bir ticari amaç insanların gözlerini bürüdü ve her yer anneler günü reklamlarıyla dolu. Düşündünüz mü bu reklamların sahipleri gerçekten annelere değer verdiklerini mi söylüyor yoksa sadece mallarının satılmasını mı istiyor? Öyle ki şöyle saçma bir cümleyle bile karşı karşıya geldim: “Anneniz için TeknoSa” ?!? :hıı: Küfür gibi ya kal:

    Anlamadığım bir şey var. Anneler gününün özelliği nedir? Vefalı evlatların o günü hatırlayıp annelerinin anneler gününü bir şekilde kutlamaları. “Hatırlamak” kelimesi önemli olduğu için koyu yazdım; çünkü bizim hatırlamamıza bile izin vermiyorlar. Unutturmuyorlar ki! Neredeyse herkesi hediye almaya zorluyorlar. “Aaa, annecim kusura bakma unutmuşum” deme şansınız koskocaman bir SIFIR! Daha da abartıp annelerimize tek taş almamızı söyleyen reklamlar bile var kal:

    Bir başka yönden bakmadan da edemiyorum. Ve bu beni incitiyor. “Anneler gününün seni incitecek ne yanı olabilir ki?” diyenlere, anneleri vefat eden çocuklar veya çocukları vefat eden anneleri örnek göstermek istiyorum. İki örnekten de etrafımda var. Şahsen televizyonda bu tür reklamları, çocuklarını kucaklayan anneleri ve annelerini öpen çocukları görünce, aklıma hemen 1 buçuk sene önce kaybettiğim en yakın arkadaşlarımdan birinin annesi ve daha ufacıkken annesini kaybeden ve en zorlu çağlarında ona destek olacak annesinin eksikliğiyle yaşayan biricik yeğenim geliyor. Onlar ne düşünüyorlardır veya ne hissediyorlardır bu reklamları gördükçe? İçleri sızlamıyor mudur? Ne hakları var bu kadar gözlerine sokmaya bu dindirmeye çalıştıkları sızıyı? Reklam yapılmasın mı diyorum? Tabi ki hayır. Aklı olan ne demek istediğimi anlar. O kadar belli ki tek amaçlarının ticaret olduğu.

    Ya çocuk sahibi olmak isteyip de olamayanlara ne demeli? Onların da her görüşlerinde içleri ağlamıyor mudur bu reklamları? “Televizyon seyretmesin onlar da” diyebilirsiniz; ama bu çözüm değil. Çünkü sokağa çıktığınızda “anneler günü kampanyası” [Nasıl kampanyaysa, her şey ateş pahası!] başlığı altında çeşitli yazılar & reklamlar görmemiz mümkün. Üstelik bunlar neredeyse 1 ay öncesinden başlıyor!

    “Tamam da sen ne yaptın sanki hediye almadın mı annene? HEH!”
    Ben hediye almadım, anneme ve anneanneme karşı duygularımı, içimdeki hisleri bütün samimiyetiyle anlatan iki tane mektup yazdım ve onlara sıkı sıkı sarıldım. Mektuplarını okuyunca ikisinin de gözlerini dolduran sevinç gözyaşlarının dünyadaki en pahalı hediyelere bedel olduğunu düşünüyorum.

“Anneler Günü” üzerine bir yorum

 1. Annesinin bitanesi,
  Yine çok güzel bir yazı ile bu konuya çok farklı yönlerden ve çok anlamlı bir bakış açısıyla bakarak, bana göre çok doğru olan bir yazı yazmışsın.
  Çocuğu olmayan anneler ve annesini kaybetmiş çocuklar ve bugünü ticari amaç için kullanan insanlar.
  Hepsinden de öte annelere karşı en güzel hediye onları sevmemiz ve saymamız değil mi? Bir güler yüz, bir tatlı söz, bir öpücük tüm hediyelere bedel bence.
  Bana şimdiye kadar her anneler gününde hediye aldın. Bunların içinde bayağı pahalı olanları da vardı. Ama bu seneki hediye gibi hiç hediye almadım. O kadar anlamlı ve benim için o kadar değerli ki sana bunu kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Çok teşekkür ederim.
  Aslında en güzel hediye sensin bana. Seninle gurur duyuyorum ve senin çocuğunun da senin gibi olmasını diliyorum.

  Cevapla
 2. Gerçekten çok güzel bir noktaya değinmişsin (vefat konusunda), hiç aklıma gelmemişti bu. Bana yaptığın bu katkıdan dolayı sana teşekkür eder, ayrıca bu konu başlığı vesilesiyle Süheyla teyzem başta olmak üzere tüm annelerin “anneliklerini” kutlarım.. (Anneliği bir güne sığdırmak ayıp olur bence..)

  Cevapla
 3. @SUHEYLA: Beğendiyseniz ne mutlu bana. Ayrıca benim için de daha kolay oldu böylesi :Äž
  @CEM: Ya sorma takı setine çok seviniyorlar. Bunlar yok mu bunlar :Ç Sosis reklamlarında annelerinden çocuklarmış gibi konuşan çocuklara benzedim birden :Äž
  @AKIN: Annem henüz görmedi ama görseydi teşekkür ederdi :Ç Ayrıca bişey değil ne demek. Düşüncelerimi paylaştım sadece. Ben de yorumlara yaptığın katkıdan dolayı teşekkür ederim :) Vee ben de senin annenin anneler gününü kutluyorum her ne kadar ablan gibi dursa da :)

  Cevapla
 4. Cem, iş inada bindi bundan sonra ilk yorum benim, haberin olsun :Äž
  Akıncım, çok teşekkür ediyorum tüm annelerin anneler günü kutlu olsun :)

  Cevapla

Yorum yapın