Gerçek Yüzümüz

maske.bmp Geçenlerde internette gezinirken bir avatar gözüme çarptı. Bir forum sitesinde birinin avatarıydı ve ben birden okuduğum konuyu unutup bu avatara daldım. Beni bu kadar etkileyen avatarı da sizinle paylaşmak istedim.

Hepimizin bu resimdeki kadınınki gibi bir ruh hali içerisinde olduğu zamanlar olmamış mıdır? İçimizin ağlarken dışımızın güldüğü, gözyaşlarımızı içimize akıtıp dışarıya gülücükler saçtığımız, hatta etrafımızdakilerin içimizdeki üzüntüyü görmeyip bizi neşeli bir insan zannetmelerine sinirlendiğimiz… Neden böyle bir çaba içine gireriz ki? Neden üzüntülerimizi yansıtmaktan veya karamsar bir insan kimliğine büründüğümüz zaman bunu sergilemekten korkarız? Kendimizi kandırmak için mi yoksa çevremizi kandırmak için mi? Çevremizi kandırmak içinse neden böyle bir ihtiyaç duyarız? Güçlü görünmek için veya üzüntülerimize yenik düşüp onlar altında ezildiğimizi göstermenin bir güçsüzlük sembolü olduğunu düşündüğümüz için mi? Belki de hiçbirini düşünmeden, hiçbir şeyi sorgulamadan yaparız bunu. Sadece kendimizi kandırmak ve acılarımızla yüzleşmemek için. Bazen bu acılar “acı” denmeyecek kadar ufak; fakat büyük(!) olacak kadar önemlidir bizim için. Herkesin acılara katlanma kapasitesi, dayanıklılığı, hangi durumda neye üzüleceği ve anlayışı farklı olduğu için vurgulanması gereken üzüntünün boyutu değil, kişinin ne hissettiğidir. Ama her ikisinin ortak bir yanı vardır ki bu da taktığı maskelerdir.

Şu an okumakta olduğum ve bir önceki yazımda bahsettiğim Dale Carnegie’nin “Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak” adlı kitabında bu konuya nasıl değinildiğini kısaca anlatayım:

Uygulamalı psikoloji alanında gerçek bir otorite olan William James, duygularımızı değiştirmek için yalnızca istemenin yeterli olmadığını, ama istersek hareketlerimizi değiştirebileceğimizi söylemektedir. Hareketleri değiştirdiğimizde duygularımız da kendiliğinden değişecektir. Bu nedenle eğer neşeli değilsek, neşeli olmaya giden en kestirme yol sanki neşeliymiş gibi davranmamızdır. Bu denenip kanıtlanmış bir şeydir. İşte belki de bu yüzden, gerçekten de neşeli bir insan olma umuduyla takıyoruz bu maskeyi. Ne de olsa umuttur insanı yaşatan… Aklıma birden Avril Lavigne’in “Naked” isimli parçasının giriş sözleri geliyor:

“I wake up in the morning
Put on my face
The one that’s gonna get me
Through another day”

[Sabahları kalkar,
Yüzümü giyinirim
Benim bugünü de atlatmamı
Ve bir sonraki güne ulaşmamı sağlayacak yüzümü]

Avril Lavigne burada yüzünü giyindiğini söylüyor. Ama şunun fark edilmesi gerekir ki gerçek yüzümüz, bedenimizin bir parçası olan maddi yüzümüz değil, kalbimizdir.

“Gerçek Yüzümüz” üzerine 9 yorum

 1. Birinci yorum!

  Avril Lavigne şarkısı için +1.

  (Çok engadget hissettim siteyi yahu… :P )

  Ama biliyor musun, o maskeler gerçekten çok işe yarıyor. Ortalamamı 1.6’dan 2.5’e çıkartmamı sağladı, daha ne diyeyim? :)

  Cevapla
 2. biz ne kadar o maskeleri takınmayı sevsek de tuucecimm; bizi gercekten tanıyan insanlara, gözümün en derinine bakmayı başarabilenlere hep sobeleniyoruz..

  Yani biz ne kadar saklamak istesek de; olmuyor be canımmcmm..

  bizim içimiz, dışımız, her yanımız “bir” olmuş..

  Cevapla
 3. @CEM: “engadget” ne demek ki? :hıı: Ayrıca bu maskenin bu kadar işe yaradığını bilmiyodum 1.6’dan 2.5’e he? :)
  @VHBI: Büyük konuşma bak bi gün maskeyle görürüz seni de :Äž
  @AY(.HA: Haklısın aslında, öyle insanlar var ki hayatımızda, ne maskesi takarsak takalım içimizden geçenleri anlıyorlar. Aslında bu da iyi bir şey. İçimizde ne olduğunu bir bakışta anlayanlarımızın olması ne güzel…
  @MEGU: Boşver olur böyle şeyler :Ç Bu da gecenin verdiği sarhoşluktan kalma bi hatıra olsun sitede :Ç Şimci yazını okumaya gidiyorum bakalım sen ne yazmışsın :)

  Cevapla
 4. Ne hissettiğini kimsenin bilmesi gerekmez. Sana yakın olan insanlar zaten ruh halini sözcüklere gerek duymadan anlarlar, iyi gün dostlarının ise herhangi bir şey bilmesi gerekmez :)

  Cevapla
 5. merak ettiğim şey aslında şu; maskeni taktın güle oynaya gidiyorsun, aynalı camlı kapıdan geçerken bir an kendini görüyorsun, sonrada maskeni… yinede uzak olsun maskeler egolar… :)

  Cevapla
 6. @SERA G.: Aslında yakın olan insanların hemen her şeyi anlaması bazen ilginç bir şekilde sinir bozucu da olabiliyor ya neyse. Karışık işler bunlar :)
  @KIRMIZI VE SİYAH: En güzeli maske taktığımız günlerde aynalardan olabildiğince uzak durmak :)

  Cevapla

Yorum yapın