Ferhat Göçer – Cennet

Bu şarkı ne de çok ünlendi, ne de çok seviliyor bu ara. Ben de gayet sevmiştim ta ki şu sözlere kadar:

“Dünyaya bir daha gelsem sevgilim,
Arar bulurum yine seni severim..
Cenneti değişmem saçının teline,
Ömrümün yettiği kadar seni severim..”

Aslında şarkıyı sevmedim değil, ama sevdim de değil; böyle ortası bir şey işte. Ama ben fazla gerçekçiyim sanırım. Nasıl bir insan cenneti değişmez bir saç teline? Takıldım kaldım orada! :Ç Hadi “cenneti değişmem sana” dese bir nebze anlayacağım, ama saç teli bu. Bir günde bir kızın onlarca saç teli dökülüyor, bir tanesi de onun için dökülsün n’olur? Hem sen bu dünyada son nefesini ver, öbür dünyaya git ve ateşi gör bakalım bir can havliyle “aman tamam tamam beni buraya göndermeyin sakın, durun benim kızın saçının telini bir koşu kopartıp geliyorum” deme de göreyim :Ç Hatta kızı toptan gözden çıkartmazsan neyim!

Bir başka şarkının sözleri de şöyle:

Ne kadar zulmetsen ah etmem sana
Her iki cihanda gül kana kana
Seninle cehennem ödüldür bana
Sensiz cennet bile sürgün sayılır”

Aynı şekilde burda da “nasıl cehennem bir insana ödül gibi gelebilir ki?” diye düşünmeden edemedim :hmm: Ne yani, biri sevgilisiyle cehenneme düştüğü zaman: “Ay sevgilim, ne kadar mesutum bilemezsin. Bu bana ödül gibi geliyor. Zaten diğer dünyada aşkınla yanmıştım; şimdi de seninle birlikte yanıyorum ne kadar hoş değil mi? Ne kadar güzel yanıyoruz! İyi ki senden ayrılmamışım, cennette sürgün olacaktım şimdi bak” demesini aklınız alıyor mu? Cennet cehennem hakkında şimdi atıp tutuyorlar ama o zaman kendi dertlerinden kimseyi görebilecekler mi bakalım :Ç
Demek istediğim şu ki, bu sözleri yazanların aşkları çok büyük de olsa, imkansız şeylerle bu aşklarını anlattıklarında bana gerçekmiş gibi gelmiyor; bu sefer şarkının gerçek yerlerine de inanmıyorum. Belki bu benim gerçekçiliğimden kaynaklanıyor bilmiyorum ama çookk büyük aşkların daha inandırıcı ve makul şekillerde anlatılması beni daha çok etkiler. Aşkta mantık yoktur derseniz, bu kadar mantıksızlık da inandırıcılıktan uzak oluyor derim. Hem mantıksız olsun o zaman, hem de inandırıcı olsun. Böyle şarkılar çoookkk.. Mesela Kayahan – Bin Parçayım Hasretinle, Yüksek Sadakat – Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer, Sezen Aksu – İstanbul İstanbul Olalı, Barış Manço – Benden Öte, Düş Sokağı Sakinleri – Sevdan Bir Ateş, Emre Altuğ – Aşk-ı Kıyamet, Ferda Anıl Yarkın – Sonuna Kadar, Kıraç – Olur Ya, Gökhan Kırdar – Yerine Sevemem, İzel – Ah Yandım, Kerim Tekin – Haykırsam Dünyaya, Leman Sam – Anladım, Nazan Öncel – Gitme Kal Bu Şehirde, Onur Mete – Bitmesin, Şebnem Ferah – Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler, Yalın – Ben Bilmem, Yaşar – Kör Bıçak, Yıldız Tilbe – Delikanlım, Zerrin Özer – Bir Gülü Sevdim aklıma gelenlerden birkaçı, hatta birçok kaçı :Ç

“Ferhat Göçer – Cennet” üzerine bir yorum

 1. İlk şarkının saçmalığını ben de geçen gün bir mizah dergisi okurken farkettim de, gerçekten çok saçma :D
  Örneğin “Cenneti değişmem saçının teline” de anlatılmak istenen -belki de- başka birşey olmasına rağmen cümlenin anlattığı “Değil saçının tek teli, kafanfaki tüm saçları yolup getirsen de cennetten vazgeçmem” olmuş biraz sanki :D Tabii ki tercih meselesi ona sözüm yok, ama şarkının bütünüyle çelişiyor gibi? :D :D
  Ayrıca bu ilginç noktaları yakalayan ve biz sevgili okurlarıyla paylaşan Blog sahibemiz Tuğçe’ye de teşekkür ederim…

  Cevapla
 2. ilk kez bir ferhat göçer şarkısı sevdim, sonra biri dikkatimi çekti şarkıdaki saçmalığa soğudum. o kadar da özene bezene günceme yazmıştım şarkıyı :)

  Cevapla
 3. @CEM: O şarkıda biraz inandırıcılık olabilir ama :Äž O tarzda kızlar olduğu sürece olur yani :)
  @AKIN: Mizah dergisi yazacak kızmışım he :Ç Aslında fikri benden çaldılar onlar :Äž Senin dediğin görüş de ilginç tabi ben hiç öyle düşünmemiştim yine her zamanki gibi farklı bir açıdan baktın olaya :)
  @MURAT: Ben tam olarak tipini bile bilmiyorum yani şöyle bir görmüşlüğüm var televizyonda, o kadar. Bu arada son yazına yazdığım yorum görünmüyor oysa ki ben göndermiştim?
  @MEGU: Üzgünüm hayalkırıklığına uğrattığım için ama seni belki de gerçek hayata döndürmüşümdür :Äž Hatta döndürdüm galiba :)

  Cevapla
 4. Sözlerdeki saçmalığı Akın benden önce davranmış da yazmış.Ay ne çok gülmüştüm şarkıyı ilk duyduğumda.
  Ferhat Göçer konusunda Murat’a katılıyorum.Üstelik adamın kendisi de bana itici geliyor.Nedense sevemedim…

  Cevapla
 5. Sevgili Tuğçe
  Günümüzdeki bazı şarkılar,bana sanki 1965/1975 arasındaki Nayır,Nolamaz gibi filmlerin siyah beyazı gibi geliyor.Mesela “Dağları deldim aşkın için” diyorlar.Halbuki 1000 kişilik bir ekiple dağa tünel açmak en az beş seneden start alıyor.Bence bu tip şarkı sözleri tamamen (-) puan…Bunlar sanırım Türk,Hindistan ect.ect.Halkına mahsus.Sudan veya Kamboçya da bile olmadığını düşünebilirim.Başarılı sınavlarla kalın sağlıcakla.
  Biricik yeğeni olan Ergun DAYIN

  Cevapla
 6. tuuce : Bu arada son yazına yazdığım yorum görünmüyor oysa ki ben göndermiştim?

  Bu ara bizi satmışlar haberimiz olmadan taşınıyoruz yani:) garip şeyler olabiliyor:)

  Cevapla
 7. aa bak buda çok felsedik bulmaca gibi yıllardır bi anlam veremedim:)

  Sen bende ben ölürsem ölürsün
  Sen ölürsen ben zaten ölürüm

  Cevapla
 8. ben ferhat göçer hayranı değilim, çok popüler olan şarkılara, şarkıcılara, kitaplara, yazarlara karşı da belki doğru değil ama bi önyargım oluyor. ama bu şarkıyı sevdim. sözlere fazla takılmamak gerekiyor, hepimiz günlük yaşantımızda benzeri abartılı şeyleri kullanıyoruz. mübalağa var, benzetme var. işin özünde sevgi dolu yurdum insanı var :D

  Cevapla
 9. Dünyaya bir daha gelsem sevgilim,
  Arar bulurum yine seni severim..
  SERVETİ değişmem saçının teline,
  Ömrümün yettiği kadar seni severim..”

  bence sözler böyle olsayı daha güzel olurdu CENNET yerine SERVET :D nasıl ama eheh

  Cevapla
 10. bi de
  biz dünyada yandık yandık
  cehennemde yorgan ile yatarız

  var.
  tamam çok karizmatik, kafa tutan, sitemli sözler bunlar ama nereye kadar di mi ?
  saptamları sevdim, katılıyorum :)
  selamlar.

  Cevapla
 11. @NASTIYE: Yoğun insan seni, yahu bi yüzünü görelim bi buluşalım bir ara ama olmuyor olmuyor :)
  @ERGUN BAFRALI: Ben de “dağları delmek”le ilgili birşeyler söyleyecektim ama aklıma gelmedi bu yazıyı yazarken o da ayrı bir konu :)
  @MURAT: Yazdığın iki satır benim de kafamı karıştırdı he :) Düşündüm ve fazla derinlere girmeye başlayınca düşünmeyi bıraktım :Äž
  @ÜMİT KURT: Takılmamak gerekiyor bence de ama fazla gerçekçi olduğumdan böyle şarkıyı didiklediğimin farkındayım :) Halbuki söyleyeceksin gidecek değil mi :)
  @MUHAMMED: Güzel bir tespit :Ç
  @MCSARICA: Hoşgeldin sitemize :) Ne çok şarkı varmış gerçekçi olmayan yahu :)

  Cevapla
 12. akıncım aynı seyı bende farkettım:) ya ben bu ozentı adamı hıc sewmem saten ,kasıntı bı ınsan sarkılarıda kasıo halıyle:) sımdı sarkıda gercekten mantıksız yanı… haır ınsanlar da nasıl bu kadar cok sewıolar anlamdım ben ce bısım yakalaymadıgımıs bı gizi wr sarkının nedır ya merak edıom walla?:= her cıkan sarkıya éyılın sarkısıé demye alısmıs medya we pompalrı sagolsun arkadaslar:)

  Cevapla

Yorum yapın