Maskeli İnsanlar

Bazı insanlar vardır, sana iyi görünürler. Yüzüne güler, sen de iyi bir insan olduğunu, en azından bu mesafeden sana bir zararı olmayacağını, seni tanımadığı için de senin hakkında kötü şeyler düşünemeyeceğini zannedersin. Hatta bu kadar şeyi zannetmezsin bile, çünkü düşünmezsin. Sadece sana güldüğünde gülersin, sana selam verdiğinde karşılık verirsin o kadar. Ama aslında senin hakkında sandığın kadar da boş olmadığını, ileri geri laflar ettiğini bir şekilde duyarsın/görürsün/öğrenirsin. İşte o zaman başlarsın kafanın içinde düşünmeye, sorgulamaya. Gülersin alaycı bir şekilde. “Ne insanlar var” diye. Seni daha tanımıyor, oturup konuşmuşluğunuz yok, ama arkandan neler söyleyebilecek potansiyele sahip. Potansiyeli kinetiğe çevirmiyor da değil hani. Onlar ne kadar zavallıdırlar ki, arkandan söylediklerini karşına geçip söyleyemezler. Seni görünce gülmeseler, selam vermeseler ve soğuk davransalar, yüzüne gülüp arkandan konuşmaktan daha gururlu bir şey yapmış olurlar. Ama hayatın her evresinde çıkar böyleleri. Belki kendinin değerini anlaman için, belki gereksiz insanları tanımanın bazen bir şekilde gerekli olduğunu anlaman için.. Ama onlar hiç farkında değillerdir. Kandırdığı sandığı insanların aslında o kadar aptal olmadıklarını. Tek aptalın kendileri olduğunu..

“Maskeli İnsanlar” üzerine 6 yorum

 1. onlar olmasaydı bizimm değerimiz nasıl anlasılacaktı canım benim..:)
  Şu insanoğlu bir gün yanıltsaydı keşke beni.”ben cok fesatım galiba” dediğim anda eleveriyor böyleleri o masum gülüşün altındaki çıkarcılığı. ama gene ben haklıyım. gezdim, gördüm; en doğrusu, en iyisi biziz tuucecimm:D..
  bu içten pazarlıklı, masum gülüş maskesi takmışlar da bırakalım ortalıklarda sölemeye devam etsinler repliklerini.. Elbet suflörlerinin olmadıkları bir yerde takılacaklardırr..;) şekil-a ‘da olduğu gibi..;)

  Cevapla
 2. bazen biz çok safmışız gibi gelio bana canım benim özellikle de böle olayların karşısında..kendime soruorum ya nasıl ya nasıl insanlar bu kadar düzenbaz olabiliyorlar yoksa ben mi çok az düzen biliorum die..ama iyiki de biz böleyiz inşallah hep böle kalırız..bu yazında karşına çıkabilecek cesareti göstermeyip insanın arkasından atıp tutanlara bir ders olsun diyeceğim ama nerde şekerim nerde azizim en iyisi onların anlayacağı dile söliyim “bu da onlara kapak olsun..”

  Cevapla
 3. Sevgili Tuğçe…
  Böyle bir konu içeren yazıyı sitene koyduğun için,
  seni tanıdığım kadarı ile,yolunda gitmeyen birşeylere sinirlenmişsin gibi geldi bana.Ankarada,meclisteki konuşmalardan ana muhalefet partisinin başkanı da şu anda başbakanlık koltuğunu alabilmek için başbakanın arkasından çok şeyler söylüyor.Tabiki başbakan da seçimlerde sevdiği koltuktan ayrılmamak için ana muhalefetin arkasından konuşuyor.Yani yazındaki öznitelik devlet yönetiminde bile var.Bu yüzden konuya değer verirsen kafana takılır.Değer vermessen takılmaz.Aklıma subtraliktizm mantığını getirdin.
  İngilteredeki avam kamarası çok severek kullanır bunu.
  Arjantinle Folkland adaları için yaptığı savaşta başlangıçta adaları çok istiyordu.Hatta bir uçak gemisini bile sanırım kaybetmişti.Lakin yenildiğinde,
  savaşı kaybettiğinde bu adalar o kadar önemli değil düşüncesi ile dünya medyasına açıklama yaptı.Bu nasıl turşu/perhiz ikilemini yansıtıyor.Kedi de uzanamadığı ciğere mındar demiş.İngiltere de adalara savaştan sonra gereksiz demiş.Bireyler de böyle,maskelerini takarak toplumsal,çıkarttıklarında da bireysel oluyorlar.İşte bunu farkederek not vermek çok önemli.Birde insan yapmadığı birşeyle itham edilirse
  değer ve tanı bazında hemen terazi kurması gerekir.
  Maskeler takmış toplumdan ve maskeli bireylerden uzak
  kalmak dileği ile kalın sağlıcakla.
  Biricik yeğeni olan Ergun DAYIN

  Cevapla
 4. Evet Ergun Dayım her zamanki gibi konuya çok uygun bir örnek verdi. Bununla birlikte canımı çok sıkan bir şey değil. Hatta hiç sıkan bir şey değil. Çünkü bunu yapanı ben de tanımıyorum ki sadece görmüşlüğüm var o kadar :Ç Yazımda dediğim gibi tanımıyoruz yani birbirimizi. Kafama takıldığından veya meşgul ettiğinden değil, başıma gelen bir olayı anlatmak için. Ve çevremdeki birçok insanın da bu dertten mustarip olduğunu görünce bir değineyim dedim :) İlginiz için teşekkürler :)

  Cevapla

Yorum yapın