Mum Işığında..

mum.jpg Geçtiğimiz Cumartesi, anneannem televizyon seyrederken, annem maillerini kontrol ederken ve ben saçlarımı kuruturken birdenbire kesiliverdi elektrikler. Akşamüzeri olmasına rağmen hava oldukça karanlıktı. İş miydi şimdi bu! Evin bütün üyeleri elektrikle çalışan aletlerle meşguldüler ve hiç de sırası değildi. Sövüldü, sayıldı giden elektriğe. Annemle anneannem ön odada oturmaya gittiler, ben de mum yakıp odamda kitabımı okumaya. Mum ışığında kitap okuması ne kadar zevkliymiş meğer! Ara sıra muma dalıp gittim. Onun yanışına, giderek eriyişine, damlalarının dibine akmasına.. Mumun o eşsiz güzelliği, zamanımızın ışıl ışıl parlatıcı elektronik aletlerinin altında öylesine ezilmiş, öylesine unutulmuş ki.. Çeşit çeşit, kokulu kokusuz, renkli renksiz mumlar alıp ara sıra neden mum keyfi yapmadığımı düşündüm. Sonra kitabıma döndüm. Kitap daha anlamlı geldi, kendimi onun içinde daha bir kaybolmuş buldum. Diğer türlü ben kitaba kendimi vermeye çalışırken bir yandan müzik sesi, bir yandan bilgisayarın kasasının çıkardığı ses, bir yandan içeriden gelen televizyon sesi.. Kitaba ve bu şekilde kafamı dinlemeye daha fazla zaman ayırmam gerektiğini düşündüm. Sonra içeriden annem çağırdı. Gittim.
O kadar güzel bir sohbet ettik ki bu kadar çok muydu konuşacak şeylerimiz diye şaşırdık. Mumları söndürdük; dışarıki sokak lambasının verdiği aydınlık yetiyordu. Birbirimizin suratlarını belli belirsiz görüyorduk ama ortamdan memnunduk. Bir ara, teknolojinin aslında bizden çok şey götürmüş olduğunu fark ettim. Ve akşamın sonu belli. Buzdolabının çalışma sesi, etrafın aydınlanışı, televizyon ışığının yanmasıyla geri döndük çok sesli, çok yoğun, biraz da içe dönük hayatımıza..

“Mum Işığında..” üzerine bir yorum

 1. Ben ki bu kadar teknolojiyle iç içe bir insanım… Elektrikler kesilince yaşanılan olaylardan farklı bir zevk alıyorum. Özellikle akşam vakti olan elektrik kesintilerinde oynanan kart oyunlarının, yapılan muhabbetlerin yeri ayrıdır…

  Ayrıca, bunu sana benim kadar az kitap okuyan birinin sorması garip ama: sen kitap okuma işini bilgisayarın olduğu odada, müzik eşliğinde mi yapıyordun? Benim her işim odada olur, bilgisayarımı orada kullanırım, televizyonumu orada seyreder, müziğimi orada dinlerim. Ödevimi orada yaparım. Telefonumla orada konuşurum.

  Kitap okuyacağım zaman başka bir yere geçerim. Boşsa salona, orası doluysa mutfağa. Veya anneannem öldüğünden beri kullanılmayan küçük odaya.

  Sessizlikte, hatta ses olsa bile seni ilgilendirmeyen bir gürültüde okunan kitabın zevki bambaşkadır.

  Cevapla
 2. 2 sene önce elektrikler kesildiğinde biz de buna yakın bir şey yaşamıştık. Yapacak bir şey olmadığından oturup sohbet etmiş, sohbet ederken zamanın nasıl o kadar hızlı geçtiğine şaşıp kalmış, ailece daha sık sohbet etme kararı almış ve elektrikler gelince hepimiz dağılıp, kendi televizyonlarımızın önünde “dizi pozisyonlarımıza” geri dönmüştük :D

  Cevapla
 3. wallaa kitabımıda okurumm,dizilerimide seyrederıim arada doner bısımkılere de laf da atarım:)Ya teknolojı gibisi wr mı yaaa walla dıbıne kadar sawunurum kendilerını mum ısısgı falan bılmeme kı bosmasın bısı:) en son yurtta analısss dersıne calısırken uygulamalı olsun dıe mum yaktık anammm sonra bı gır hawaya ac muzigii ….delılık lcak seymı fınal haftası ..yok yok tecrubeyle sabıttır kı teknolojı ııdır :) mum ısısgı ıse gereksız dır:)
  NOT:canım ya ne samndır gorusemıok tuuce senle usuluom
  :)

  Cevapla
 4. bu elektrklerin kesilmesi ii bir şey olmasa bile bizi bağımlısı olduumuz teknolojik aletlerden uzaklaştırdıı için aslında zaman zman gerekli:)mesela bilgisayarın başından kalkmak için çok ii bir çözüm oturup sakin sakin sohbet edebilme imkanı veriyo..geçen gün elektrikler kesilmişti ve hiç kitap okumayan kardeşim bile eline kitap aldıı..demekki bazıları için karanlık çekici olabiliyo…yani arada böle faydaları da var…ama yine de aydınlık iidir yaw..çünkü karanlık olunca gölgem daha büyük oluyo ve ürkütütücü oluyo:P

  Cevapla
 5. mum ışığı yormaz seni,sarar sarmalar ,sıkmadan bunaltmadan .zorlamaz seni.ateş içini ısıtır ,duygularını eritir,su üstüne çıkarır.
  gerçek dünyada ne kadar duyguluysan o kadar incinirsin.o yüzden içini bir süreliğine soğutacak teknolojiye de ihtiyaç var bence:P ama vakti geldiğinde de bir doz sıcaklık alınmalı insanlığını sürdürebilmen için :)

  Cevapla
 6. Benim sözüm sizinkiler kadar karizmatik gelmedi bana, ama karar sizin tabii :D
  “Bazen karanlık, güneşten daha çok aydınlatıyor hayatımızı” diyebilir miyiz? veya “Bazı şeyleri görmemiz için gözlerimizi kapatmamız gerek” bu nasıl?? :D
  Buketi şiddet, eshef, kin ve nefretle kınıyorum!! (Evet ben de özledim görüşelim mümkünse :D )Teknolojiye hayır, yaşasın mumların usul ve kıvrak dansları!! :D :D

  Cevapla
 7. Süper cümleler ama bunları senin söylediğinden şüpheliyim sen bu tür cümleler kuramazsın olamaaazz :Ç Harbiden karizmatik, şık cümleler ne diyim..

  Cevapla

Yorum yapın