Dengelemek

Hani bazı insanlar olur ya her zaman kendi dertlerinden bahsederler. Karşısındaki ne söylerse söylesin umursamadan yine kişisel sorunlarını anlatırlar. “Kusura bakma bugün gelemedim midemi üşütmüşüm bütün gün evden çıkamadım hiçbir şey yiyemiyorum” gibi bir cümleden sonra “ay evet benim de bacaklarım ağrıyo, zaten kaç günden beri benim de midemde bir sorun var hiç uyuyamıyorum vallahi” diye cevap vermek yerine “aa öyle mi geçmiş olsun” deyip halini hatrını soran insanlar ya çok azaldı, ya da bana öyle geliyor. Bu diyalog benimle alakalı değil, sadece ne demek istediğimi anlatmak için kullandım. Acaba neden bazı insanlar kendi sorununun bütün dünyanın duymasını ve herkesin onun için seferber olmasını ister? Gördüğü herkese o sorunundan bahsedip ondan başka hiçbir şey konuşmaz?

Anneanneme ziyarete gelen bir komşusu her gelişinde sırtının ne kadar ağrıdığından bahseder mesela. Ama durup dururken “ayy off aman Hatice Hanım seninki de bir şey mi ben sırtımın ağrısından duramıyorum” demek hem karşındakinin sorununu küçümsemek hem de kendinin daha büyük sorunu olduğunu öne sürmek.. Mesela birisi hastalanır ve onu ararlar. Hastalanan kişi neyi olduğunu söyleyip durumundan bahsederken karşısındaki öyle manevralar yapıp lafı kendine çevirir kendi hastalıklarından bahseder ki, aranan kişi diğerine “geçmiş olsun vah vah” derken bulur kendini :) Adeta sorun büyüklüğü yarışı :Äž Kimin sorunu daha büyük bakalım diye bir yarışma çıksa eminim patlama olur..

İnsanların doğasında var heralde. Zaman zaman ben de halimden şikayet ediyorum tabii ki. Ama doğru insanlara, onların sorunlarını küçümsemeden ve kararında. Dengelemek lazım tabi..

“Dengelemek” üzerine 3 yorum

  1. Burada amaç ilgi çekmek ve acıma duygusu uyandırarak sevgiyi kazanmak.Bunu anne babası ayrılan çocuklar da çok yapar.Bu teyzemiz yalnız mı yaşıyor?
    “İnsan doğası” tahmini doğru.Bu ve bunun gibi pek çok hareket egomuz tarafından bilinçsizce ve bilinçaltımızdaki gerilimi yumuşatma amaçlı harekete geçiriliyor.Ama işte,gerilim ne kadar çoksa açığa çıkışı da öyle şiddetli oluyor:)

    Cevapla
  2. Aman Tuğçee senin bu yazdığın da dert mi? Mesela bizim Kavaksızgillerin büyüğü Yıldırım var ya onun eltisi…….. (Sanırım yardımcı olabildim az da olsa :D )

    Cevapla

Yorum yapın