Miras Belası!

Geçen Salı Hukuk sınavı olduk. 74 yaşında olmasına rağmen öğretme aşkıyla yanıp tutuşan sevgili öğretmenimiz, sorduğu sorularla bizi de yanıp tutuşturdu. Normalde kansızlık sorunu olan ben, kanımın fıkır fıkır kaynadığını ve başımdan alevlerin çıktığını hissettim sınavda. Sınavdan çıktıktan sonra yurda geldim, uyudum, uyandım, bilgisayarımı açtım ve Akın’la ettiğimiz sohbetle kendime geldim biraz. Sanırım bu diyalogdan siz de nasibinizi almak istersiniz:

Akın:

napiyisın amaaaa?? nasıl gidiyi hukuk??

BızBız:
üff bugün sınav olduk zate sorma
BızBız:
bir güzel karıştırdım birbirine sonra yurda geldim uyudum :Ç
Akın:
anaaa :Ç
BızBız:
o karştırmayla bi de güzel uyunuyo ki :Ç
Akın:
:D :D

oooooh ağzına bileğine sağlık :Ç

hoca ayıklasın şimdi pirincin taşını :Ç :Ç

kafayı yiyecek adam iyicene zaten yaşlı :Ç


BızBız: :Ç

Ama bende bir suç yok. Gelin bir de sınav sorusundan nasibinizi alın:

“Ahmet Bey ölmüştür. Ahmet Bey’in hiç çocuğu yoktur; annesi ise seneler önce ölmüştür. Ahmet Bey’in babasının 2 kız, 1 erkek olmak üzere 3 çocuğu daha vardır. Bu 3 çocuktan 1 tanesi Ahmet Bey’in babasının eski eşindendir. Ahmet Bey’in eşi sağ olduğuna göre, miras hangi oranda kimlere kalır?”

E-eevvettt kal: Bi dakka yaa? :hıı: Ama ben benn ezber yapmıştım?? :ühüh: Üstelik bu sadece a şıkkıydı. Sorunun diğer şıkları da vardı!

Şimdi söyleyin. Haksız mıymışım?

“Miras Belası!” üzerine 7 yorum

 1. Alternatif cevaplar:

  1-) Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir.
  2-) Zaten miras, üstüne yakışanı giymektir.

  Yalnız adam çok karıştırmış, direk Ahmetin 3 kardeşi var biri üvey de. Ahmet’in babasını neden karıştırıyorsun araya??? Keşke sen de hocaya soru yazsaydın:
  “Hocam, merak ettim de acaba Ahmet Bey’in sağ olan eşinin abisinin karısının, babasının erkek kardeşinden olan oğlunun dayısının ablası, sahte belgeler sayesinde yaptığı çift nikahlı karısı olsaydı mirastan pay talep etme hakkı olabilir miydi?”

  Maksat adama aynı yeri 3-5 kere okutmak.

  PS: Soruyu anneme okuttum ve tepkisi “Ne oluyor??Benim bilmediğim bir üvey kardeşin mi var yoksa?” :D:D

  Cevapla
 2. Bence bütün bu sorunları ortadan kaldıracak şey Ahmet Bey’in (Ahmet Amca?) ölmemesidir :D Bilmiyorum bu da bir çözüm bence? Önemli olan hocanızın reankarnosyona inanıp inanmadığı :D :D

  Cevapla
 3. eeeee….Ahmet Bey’in eşi yarısını alır,kalanı da öz kardeşi alır.
  Ya bu adam bağışlasa ya parasını Çocuk Esirgeme’ye…Ya da ne bileyim Tema’ya falan?????

  Cevapla
 4. Merhaba Tuğçe
  İlginç bir fikrim geldi(israr etmeyin müdür olmam)…
  Şimdi merhum Ahmet beyin sadece ve sadece 100.000 ytl’lik nakiti bulunsun.Ve Mehmet beyle yapmış oldukları ortaklıkta,Mehmet beye de 500.000.ytl
  borcu olsun.Varisler belli bir oranda 100.000 ytl’den pay alırken,aynı oranda da 500.000 ytl ödeme yapacaklar herhalde.Yani bu varislerden en fazla pay alan en önce vaz geçenmi olur? veya en fazla pay alan,maximum mağdur durumamı düşer bunu merak ettim…Tabiki yukarıdaki seneryoda vasiyetin
  açılarak 100.000 ytl’lik banka hesap numarasının ;
  borcunun bilinmesinden 1 ay önce varislere bildiril-mesi ile doğru orantılı…Sizlere iyi geçen bol hukular…
  Ergun dayın

  Cevapla
 5. Sırf eşi-dostu bu hesaplardan kurtarmak için beş kuruşsuz öleceğim.

  Hayalim mezar taşımda “Ömrünün son dakikalarında yakmak üzere 150 adet Porsche aldı.” yazması. Böylece a) ortada bölüştürecek para ve/veya mal-mülk kalmayacak ve b) tarihe geçeceğim, ve unutulmayacağım.

  Cevapla
 6. Bu kadar çok çeşitli ve ilginç fikirleri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Farkına vardım ki, bu soruya at gözlüğüyle bakmayan ve en olmadık olasılıklar getiren biri olarak tek değilmişim ve bir çok fikir aklıma gelse de daha gelmeyen nicelerinin olduğunu sayenizde öğrenmiş oldum :Ç

  Cevapla

Yorum yapın