Anneler Neden Hep Haklıdır?

Uzuuun zamandan beri hakkında yazmayı düşündüğüm ama dur biraz daha yazmayayım belki cevabını bulurum dediğim bir konu/soru. Ama bütün çabalarıma rağmen mantıklı bir cevap bulamadım. Bir de sizlerden yardım alayım akıl akıldan üstündür :Äž

Evet bu konuda dertliyim; çünkü bir kere de ben haklı çıkmak istiyorum yahu! Bu benim en doğal hakkım..

İnceleme 1: Güzel bir Pazar sabahı.. Mevsimlerden sonbahar ve sen perdeyi açınca dışarıda sana göz kırpan güneşi görünce ona minnet duyuyorsun; çünkü bugün arkadaşlarınla buluşacaksındır ve ona gerçekten ihtiyacın vardır. İşte, ona ihtiyacın olduğu zaman da karşında sana göz kırpıyordur. Güne güzel başlarsın, pencereden havanın esip esmediğine bakarsın; serindir ama ılıktır.. Hazırlanırsın ve evden çıkma faslına geçersin. İşte buraya kadar herşey çok güzeldir. Taaa kiii annenle montunu giyeceksin giymeyeceğim dalaşına girene kadar..

“Anne görmüyor musun dışarısı çok güzel mont filan almaya gerek yok”

“Kızım böyle göründüğüne bakma serin üşütürsün valla. Hava durumunda bugünün yağmurlu olduğunu söylediler. Hem sabah olduğu için böyle akşam gelirken donarsın”

Bütün yaptığın hazırlıklar (giydiğin kıyafet, taktığın küpe & kolyeler, sürdüğün parfüm, özenip bezenerek yaptığın saçların ve daha niceleri) bu tartışma uğruna mevta olur. Üstüne üstlük montu alır gidersin gideceğin yere :Ç Ve bütün gün akşam eve gidip “anne gördün mü bak BEN DEMİŞTİM yağmur yağmayacak diye. Boşu boşuna elimde yük oldu” demenin hayalini kurarsın. Ama o da nedir kine şimci? Yağmur selpelemeye başlamıştır. Veee bütün hayallerin suya düşer :ühüh: Heeee bu arada sana dost gibi görünen güneşe de hesap sormaya unutmazsın :@

İnceleme 2: Yine bir yere gideceksindir. Annen der ki “Kızım bugün erken gel. Çok işim var biraz bana yardım et.” Sen de “tamam” dersin. Ama içinden ‘nasıl olsa ordan burası 10 dakikalık yol. Geç kalksam da olur’ dersin. Sen misin içinden geçiren? Hayır, sen içinden geçiremezsin. Ağız tadıyla içinden bile bir şey geçiremezsin. Çünkü annen onu okur vee “sakın trafiğe güvenme. Akşam trafiği felaket oluyor” der. Sen kalmış bir vaziyette bakarsın kal: .

Neyse, günün güzel geçmiştir ve sen biraz geç kalmışındır (erkenin geçi). Veee evet! Trafik vardır. Ama sebebi yok. O trafik sırf annen söyledi diye vardır! Çünkü normalde o saatte eve geldiğin çok olmuştur ve hiç birinde bu kadar trafik yoktur! Ve yine hüzünlü son :ühüh:

İnceleme 3: Normalde acıkmayan, evde yemek yiyip çıktığın zaman dışarıda yemek aramayan bir insansındır (sakın sen misin acıkmayan diye laf atmayın yolarım :oklava: ) . Annen der ki: “Yavrum yanına bir şeyler al acıkırsın filan.” Senin cevabın hazırdır çünkü kendini tanıyorsundur, yolda acıkmazsın işte! “Yok anne sağol ben acıkmam zate kısacık yol” dersin. Ama aynen bir şarkıdaki gibi: “sonu hep sızı hüsran” :ühüh: Karnın guruldamaya başlar yolda ve bu sefer annende bulursun suçu. ‘Ben istememiş olabilirim ama annem çantama bir kaç bisküvi sıkıştırabilirdi’ :Ç

Görüldüğü üzere anneler hep haklıdır. Nedendir bilinmez. Ben niye haklı değilim? HIH! Haklı olmak için anne olmayı mı beklemem gerekiyor? :ühüh:

(NOT: İncelemelerin tamamı laboratuvar ortamında, en titiz yöntemlerle, dezenfekte edilmiş araç-gereçlerle yapılmıştır. Sonuçların doğruluğu yüzde yüzdür.)

“Anneler Neden Hep Haklıdır?” üzerine 8 yorum

 1. Eheheh yeni yazı var mutluyum :)

  Ben de hep merak etmişimdir. Nasıl anneler hep hakl çıkabiliyor? Anne yanılmaz mı? Anne insanında 6., 7. ve hatta 8. hisler aktif halde midir? Eğer öyleyse bu hisler genlerle hiç mi taşınmaz, illa tecrübe mi gereklidir?

  Şahsen artık dışarı çıkarken

  “MOTUNU GİYCEEEENNNN!!!”
  “HAYIR BUNU GİYCEEEEMMM!!!”

  kavgasından bunaldığım için elime çuval verse giyecek kıvama geldim (buradan Sibel Geyran’a bir alkış istiyorum). Diğer konulara gelince, sevgili Tuğçe ve diğer “süper anne” yavruları, kafana göre takılıp akşam “Ben sana demiştim”le karşılaşınca yapman gereken şu, (hep beraber söylüyoruz): Yaşayarak öğrendim işte. Fena mı?

  Cevapla
 2. Ya valla yeni yazı olmayınca dürtükleyin beni bu aralar dürtüklemeden yazamıyorum :Ç Valla doğru söylemişin birazcık genlerle taşınsaydı olsaydı şu hislerrr :(

  Cevapla
 3. Ben annemden çok babamı dinlerim.
  Bak mesela, dün ben evden çıkarken “kalın montunu al” demişti. “Baba ya, burada mükemmel bir hava var, günlük güneşlik, ne kalını, ne montu?” diye cevap verdim.
  Bugün, o konuşmanın ertesi günü, boğazım ağrıyor, başım dönüyor ve öksürüyorum.

  Ama şöyle bir düşünürsek… Siz ikiniz de bir gün anne olacaksınız. (Çocuğunuza şimdiden Allah kolaylık versin! :D ) O zaman bunların, bu uyarıların neden yapıldığını anlayacaksınız. Siz üşütmüşsünüz, acıkmışsınız, ona ne? Olan size oluyor.
  HAYIR! Sonunda yine mızmızlıklarınızı, dırdırlarınızı dinleyen onlar oluyor! Yani tamamen kendilerini korumak amaçları!
  Haksız mıyım? :)

  Cevapla
 4. Çok haklısın Cem. Aslında biz anneler gerçekte sadece kendimizi düşündüğümüz için böyle yapıyoruz.

  Şaka bir tarafa, NEDEN HEP ANNELER HAKLIDIR.
  Çünkü, çocukları onların en değerli varlıklarıdır. Bir sürü işlerinin, düşüncelerinin arasında çocuklarıyla ilgili olanlar en öncelikli olanlardır. Anneler hisseder, çocuğunun yüzüne baktığında onun nasıl bir gün geçirdiğini hemen anlar. Bunu gençlerin anlamasını beklemek hata olur. Çünkü bu duyguyu sadece anne olanlar bilir.
  Neyse sözün kısası yorumun da kısası olsun, Tuğçe hanım sen de anne olunca ben sana o zaman sorucam, çocuğuna niye böyle davranıyorsun rahat bırak dicem. Gör bak sana neler edicem….. :)

  Cevapla
 5. Hah tabii, o da var… :)
  Bir de, son yazdığınız konusunda; anneanneler ve torunlar daima anneler ve çocuklarından daha iyi anlaşır. Annelerin “hayır” dediğine anneanneler hep “olur” der. Yani Tuğçe çoluk-çocuğa karıştığında onu sıkmak için ayrı bir çaba sarfetmenize gerek kalacağını sanmıyorum, doğal davranın, o yeterince çıldıracaktır.
  :D

  Cevapla

Yorum yapın