Eski Dostlaaarr Eski Dostlar..

     Geçen hafta Çarşamba günü ilkokul arkadaşım Ayşegül’den bir telefon geldi ve Pazar günü ilkokul arkadaşları buluşacağımızı söyledi; benim de görüştüklerimi ve çağırabileceklerimi çağırmamı istedi. Ben de hemen atladım tabi; seneler önce her gün birbirimizi görüp bir çok şey paylaştığımız ama senelerden beri oturup konuşmuşluğumuzun olmadığı o insanlarla buluşma fırsatı kaçar mı? Hemen Gözde’ye haber verdim ve o da geleceğini söyledi. Çarşamba günü gelecek olanların sayısı 5’ti ama Pazar günü gelenlerin sayısı 12’ydi! Zincirleme davet teorisini uyguladık ve sonuç mükemmeldi yani:)

   Gelelim buluşmanın nasıl geçtiğine. Çoğu gençliğin ortak buluşma yeri olan Beşiktaş McDonalds’ın önünde buluştuk. Bazılarının siması tıpatıp aynıydı, bazıları değişmişti, bazıları sakal-bıyık-saç üçgeni sayesinde değişmiş numarası yapıyordu :Äž Bazılarını ara sıra görüyordum, konuşuyorduk ama bazılarını hiç görmemiştim. Ama ilginç olan oturup konuştuğumuzda sanki hiç ara vermemiş gibi sohbet edebilmemizdi. Bir de oturduğumuz yer adam gibi olsaydı! Nereye mi gittik? Nargile kafe! İiiğğyykk +o( Bütün çabalarıma, direnmelerime, demokrasiyi konuşturup oylama yapmama rağmen oraya gidildi!!! Zaten önce giremedim dumandan içim boğuldu. Sonra millet “Tuğçe oyunbozanlık yapma işte” deyince oyunu bozmadım, onun yerine ciğerlerimi bozdum..

     Ama “bak kızım ben ilk iki eli karşımdakine veririm sonra yenerim” diyen ve afralara tafralara girip kasılan Volkan arkadaşımızı tavlada bir güzel yenince duman muman takmaz oldum :Äž En karışık anlardan biri de 12 kişinin aynı anda birbirlerinin telefon numaralarını ve msn adreslerini aldığı andı. Öyle karıştı ki her şey. O onu çaldırır, bu buna mail adresini yazar, kim kimi çaldırdı karışır; sonra tekrar yazarlar filan :Ç Gözde o sırada bir fikir yürüttü: Hepimizin mimikleri, jestleri, olaylara verdiğimiz tepkiler ve gözlerimiz aynı kalmıştı. Ben de katıldım bu görüşüne. Özellikle benim gülüşüm için söylediler bunu :Ç Ama diyorum size ben ihtiyar nine olsam da kahkahamdan tanırsınız :Ç

     Garip bir şey daha hissettim. İlkokulu da bitirdim, liseyi de. Ve 2 seneden beri üniversitedeyim. 2 sene boyunca lisedeki arkadaşlarımla görüştüm, buluşma ayarladık. Liseyi ayakta tutmaya çalıştım. Ve ilkokuldakilerle buluşmadan önce çağıracağım insanları ararken hep telefon listesinde elim lisedekilere kaydı, hatta lisedeki bir arkadaşıma mesaj yazdım ve az kalsın yolluyordum! :Ç Artık ilkokuldakilerle de ara sıra görüşmeye karar verdik. Annem haklı; onların zamanında ne telefon çok bulunur bir şeydi, ne bilgisayar. Dolayısıyla da birbirlerine ulaşamıyorlar.. Ama bizim elimizde imkan varken buluşmuyoruz, birbirimizi görmüyoruz bile. Uzun bir aradan sonra, miniminnacıkken birlikte topkekimizi paylaştığımız, top/seksek oynadığımız, törenlerde beraber sıra olduğumuz, birlikte isyan çıkarıp birlikte çığlık attığımız kişiler olarak şimdi birbirimizi çeşitli üniversitelerin öğrencileri olarak görmek, yaşanmaya değer nadir olaylardan biriydi. Fotoğraf çekmedik mi? Tabi ki çektik ve herkes beni fotoğraf makinemle hatırladı. “Tuğçe yine fotoğraf çekecek topuşun bakayım” şeklinde :Ç Nitekim de topuştular ve fotoğraf çektik. Hem ağlarım hem giderim hesabı, bunlar hem isyan ediyor hem de fotoğraf çektiriyor. Lisedekiler de öyle :Ç Demek ki insanlar üzerinde baskı yaratmakta üstüme yok :Äž Onlar da çekmiyor mu? Çekiyorlar, ama bizim bir kere adımız çıkmış! Fotoğraf makinem biraz külüstür, evet. Ne yani ben de digital alamaz mıyım? Alırım ama almıyorum çünkü nedense çok seviyorum fotoğraf makinemi! Volkan’ın çeşitli “Tuğçe bakalım nasıl çıkmışız? Olmadı bir daha çekelim. Şunu silsene” gibi takılmalarına maruz kalsam da kullanmaya devam ediyorum ben külüstür takozumu :) Hem gayet de güzel çekiyor, inanmıyorsanız Resimlerim kısmına bakın. Çektiğimiz fotoğrafları koydum bilem! :) (Karanlık çıkmasının sebebi sadece ve sadece ortam!)

“Eski Dostlaaarr Eski Dostlar..” üzerine 15 yorum

 1. Canım seneler ne çabuk geçiyor. Bebek’deki okulda üç sene okuduktan sonra seni bazı sebeplerle ortaköy’deki Gaziosmanpaşa ilkokuluna aldığım zaman anne ben nasıl alışıcam yeni arkadaşlara diye üzülmüştün. Liseye başlarken anne ben ilkokul arkadaşlarımı çok özlücem onlar gibi arkadaşlığı lisede bulamam diyordun. Daha sonra üniversiteye başladığın zaman lisedeki arkadaşların için anne böyle ortamı bir daha nerde bulucam keşke lisedeki arkadaşlarımla birlikte aynı üniversiteye gitme imkanımız olsa diyordun. Bende her seferinde sana alışırsın demekten bir hal oluyordum. Şimdi üniversitedesin ve yeni arkadaşların var ve onlara da alıştın yine çok güzel bir ortamınız var. Hayat böyle işte, iyi arkadaşlıklar kalıcı oluyor. Yıllar geçse bile unutulmuyor. Senelerden beri görüşmediğiniz halde hemen toplanıverdiniz. Bu çok güzel bişi. Tabi şimdiki zamanın çocuklarının iletişimi çok rahat. Herşey parmaklarınızın ucunda. Nerdeeeeeeee bizim zamanımız böyle şeyler. Şimdi üniversite bitip de iş hayatına atıldığınız zaman orda da farklı bir ortam, yeni arkadaşlar ve oraya da alışma evresi. Herşey gönlünüzce olsun, arkadaşlıklarınız da daim olsun bitanem :)

  Cevapla
 2. Fotoğraflar güzel ama biraz karanlık çıkmış, evet. Nargile kafeler işte ^o) Umarım bir daha gitmek zorunda kalmazsın, insanın resmen temiz havadan ciğerleri acıyor dışarı çıkınca.

  Hala ilkokul arkadaşların görüşüyor olman çok güzel bir şey. Daha güzel olanı ise ayralanan programa uyabilen arkadaşlarının olması. 12 kişi ne güzel topuşmuşsunuz. Ben 5 kişiyi biraraya toplayacağım diye yapmadığım şebeklik, Türkçe’de kullanmadığım kelime kalmıyor :@ Yok işim çıktı, hava soğudu, yok karnım guruldadı, tırnağım uzadı… Ömrüm törpülendi Tuğçeeee, ömrüm törpülendiiii!!!

  Cevapla
 3. @SUHEYLA: Anne evet her seferinde sen haklı çıktın; neden hep anneler haklı çıkar acaba? Bunun üzerine kesin bir yazı yazmam lazım!
  @SILHOUETTE: Yani bahanenin âlâsını gördüm ama bunlar kadarını görmemiştim :Ç Valla bir şey söyleyeyim bundan 3 sene önce filan yine toplamaya çalışmıştık milleti ama kimse gelmemişti. Eğer sen de uzun bir zamandan beri toplamaya çalışmıyosan bence son bi kez daha dene. Seneler geçtikçe insanların kalbi yumuşuyo diyesim geldi ama çok dokunaklı olur diye demiyorum :Äž

  Cevapla
 4. Deme zaten! :D
  Aslında bu senin yapınla da alakalı… Ben ilkokul arkadaşlarımı bırak, ilkokul zamanlarımı bile hatırlamıyorum… Sadece bir tanesiyle, Ceren’le, arada buluşabiliyorum, ama o kadar. Lisedeki arkadaşlarımın da çoğu burada, ama onlarla en fazla muhabbetim de yanından geçerken selam vermek oluyor. (Hoş, geçen gün Gaye kolumu fena morarttı, ne o “neden onu görmemişim de selam vermemişim!” Yahu görsem niye vermeyeyim, biri dikkatimi dağıtmıştır, bir şey anlatıyorumdur… Neyse, kolum artık acımadığına göre söylenmeye gerek yok!)

  Hatırlıyorum da… Biz Mado’da oturuyorduk, yine Mac muhabbeti açmıştım ben. “Üniversiteyi bitirince alırım artık bir tane, sen de o zaman yardım edersin bana” demiştin, ben de önceki okullarımdaki arkadaşlarımla olan ilişkilerimi gözönüne alarak boş bulunup “Biz okuldan sonra görüşür müyüz ki?” diye sormuştum. Surat ifaden o kadar garipti ki; şaşkınlık, kırgınlık ve kızgınlık bir aradaydı, ve işte o zaman ilk defa dili tutulmuş gördüm seni, “P-peki, öyle olsun”u bile zar zor söylemiştin… :)

  Cevapla
 5. O güzelim şehirde gidecek daha hoş bi yer bulamadılar mı? diye sormak istiyorum ve soruyorum… :]
  not: Gözde yine balık gibi bakmış… :P

  Cevapla
 6. @CEM: Evet dilim tutulmuştu ve kızmıştım çünkü Mac alacağım zaman senden başka yardım eden olmayacaktı bana. Seninle görüşmek değil amacım yani ileride birinin bana Mac öğretmesi yaaa :Äž
  @MANYAK: Harbiden Gözde bu fotoğraftakilerden kat kat daha güzel; bu konuda haklısın :)

  Cevapla
 7. Yok canımcım o sınıf Tevfik Fikret okulundaydı. Ben 4. sınıfta Gaziosman Paşa İlköğretim Okulu’na geçtim. Bu sınıf o sınıf :)

  Cevapla
 8. 4. sınıfta aramıza bir kız katıldı ismi tuğçeydi inanınki nasıl tanıştık nasıl bu kadar iyi anlaştık bilmiyorum ama iyiki geldin tuğçe iyiki geldin ve iyiki en yakın arkadaşlarımdan oldun… Süheyla teyzem ne güzel demiş imkanınız var görüşün diye (Süheyla teyzecim ellerinden öperim seni de çook özledim) beni de aradığınız için çok teşekkür ederim bu organizasyonda emeği geçen herkese sevgiler saygılar :) arkadaşlar hepinizi çooook özlemişim bir daha arayı açmayalım n’olur

  Cevapla
 9. Tabi ki seni de arıcaz Canan’ım aşkolsun yani :) bu arada annemin iftar yemeklerini özlemişinizdir seneye iftara beklediğimizi şimdiden söyliym :)

  Cevapla
 10. ya tugceeeee!!!!nası koyarsın bu fotoları ya:@ umarım cıkmadan yanarlar diye dua ettıgım fotoları bırden karsımda gorunce (sadece karsımda degıl herkesın gorebılecegı bır stıtede) bı ana aklımı oynatıyorum sandım.ayrıca belkı o kadar ınsan oldugu ıcın ben goze carpmayacaktım fotoda ama saolsun veli we sen benim uzerımde yorum yapınca artık mılletın dıkkatını cekmeme gıbı bı ıhtımalım kalamamıs oldu..yanı bravo!!ayrıca anlamıyorum kı nıye fotograflarda bı garıp cıkıyorum.ya da sız normal ınsanlar neden gayet guzel cıkıyosunuz??ya kursunu yapsalar dusunmeden katılacagım yanı,fotojenık olmanın yolları..neyse yeterınce doluyum bu konuda,daha fazla yazıp ınsanların kafasını sısırmeyeyım.kısacası,yazımın ozetı olarak;kaldır tugce su fotografları!!!! :@

  Cevapla
 11. çok korkuyorum :ühüh: Hemen kaldırıcam merak etme madem bu kadar sinirlendin ama abartmışın yani :Ç Bence gayet güzel çıkmışsın ve bu normalde daha güzel olduğun gerçeğini değiştirmiyo. Neyse Pazartesi’yi beklemek zorundasın çünkü yurttaki bilgisayardan silebilirim ancak. Sonuç olarak silicem!! :)

  Cevapla

Yorum yapın