Bu da “Bazı” Beyazlara Kapak Olsun..

Uzuuuun zamandan beri okumayı ertelediğim ve bu yüzden sayısı 54’e varmış olan maillerimin bir kısmını bugün okumaya karar verdim. Yoksa ilerde okumaya karar verdiğimde, belki de ömrümün yarısı gider diye düşünüp korktum :ühüh:

Tabii ki maillerimin kimlerden geldiğine ve konularına bakıyordum; ama şu “forward” edilen maillerden olduğunu anladıklarımı okumuyordum, üşeniyordum, atalet halindeydim :Äž Bugün içeriklerine de bakayım dedim ve çeşitli gösteriler, resimler, şekilli yazılar vs ile adeta bir görsel şölen yaşadım. Bunların içinden bir tanesi çok hoşuma gitti ve sizinle paylaşayım dedim. İnsanın bir blog sitesinin olmasının getirdiği sorumluluklar vardır değil mi ya? Hoşuna gidenleri ziyaretçileriyle paylaşmak ;)

Buyrun efenim, işte yıllardır süregelen bir konuyu bu kadar güzel eleştiren bir kesit:

beyaz.png

“Bu da “Bazı” Beyazlara Kapak Olsun..” üzerine 8 yorum

 1. ya adam çok güzel yazmış harbiden.. tabi tuçe de ;)
  ama cem … :P bu soruya zaten cevap verebilinir mi acaba :)

  Cevapla
 2. Bir kitap var, adı “To Kill A Mocking Bird”. Bize lisede screenplay ini okutmuşlar sonra da filmini izletmişlerdi; giriş sahnesi harikaydı…da neyse. Kitabı kesinlikle öneririm; Amerika’da yaşanan ırkçılığı ele alıyor, biraz bakcground çalışması yapılıp okunursa insanı derinden etkiliyor azizim :)

  Cevapla
 3. Tuğçe’m bu yazıyı okuyunca birden hüzünlendim. Çünkü bu yazı bana yıllar önce seyrettiğim KÖKLER dizisini hatırlattı.Tabi siz gençlerin bu diziden haberi olduğunu sanmıyorum. Orada bir Kunta Kinte ve Köle Isaura vardı. Çok üzücü ve etkileyici bir diziydi. Zencilere yönelik ayrımcılık bence insanlık dışı:(

  Cevapla
 4. İşte “genel olan doğrudur” düşücesinin acı bir sonucu daha. “Genelde insanların ten rengi beyazdır ve beyaz ten renginde olmayanlar normal değildir” düşüncesi. Ama burada da “renkçilik” karşıtı atıp tutmam da doğru olmaz, çünkü insanlar birey olarak düşünmeyi ve insanları da birey olarak değerlendirmeyi başaramadıktan sonra bu yargılar değişemez malesef.
  Yine de bu konu üzerinde kafa yormamızı sağladığı için blog sahibesine teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 5. off süper bi şiir bu ya bittim yani ancak bu kadar güsel özetlenebilir kim yazdıysa helal olsun..

  Cevapla

Yorum yapın