Anneler, Babalar! İşte tecrubeli bir anneanneden işinize yarayacak taktikler..

Demin öğle yemeğinden kalktım. Anneannemle birlikte yedik ve aklıma birden ben küçükken anneannemin bana nasıl yemek yedirdiği geldi :Ç Neden mi sırıttım? Birazdan anlarsınız. İşte anneannemden unutulmaz inciler:

1. Özellikle yumurtanın vıcık vıcık halini sevmem ben; nedense bana hep onu yedirmeye çalışan anneannem, yiyeyim diye masanın üzerinde benimle kağıt oynardı. Papaz kimde oynardık. Bildiğiniz gibi papazı çekmemek lazım bu oyunda ve ben her papazı çekişimde suratım öyle kızarırmış ki sinirden patlarmışım :Ç .

2. Baktı ki kâğıt oynayarak kanmıyorum; televizyondan şarkı kanalını açardı ve birlikte karşılıklı oynayarak yemek yerdim :Ç .

3. Baktı o da işe yaramıyor, evin içinde saklambaç oynardık. Burası yine iyi, bir de anneannemin nereye saklandığını bilseniz.. Aslında bir yere saklanmazdı, ben gözlerimi yummuş saydığımda ve gözlerimi açtığımda anneannemi koltuğun üzerinde üzerine bir örtü örtmüş olarak bulurdum. Ben de anneannemi hemen bulmayayım da kırılmasın, kötü bir yere saklandığını düşünmesin diye iki saat diğer odalarda onu ararmış ve bulamazmış gibi yapardım; en sonunda çıkmak zorunda kalırdı (yani örtüyü kaldırmak zorunda kalırdı :Ç . )Ne kadar düşünceliymişim o zaman bile ya (H)

4. Buraya kadar genelde işe yarardı. Ama işe yaramadığı yemekler bamya, pırasa, semizotu, sebze çorbaları gibi sebzeye yönelik yemeklerdi. Bu zamanlarda ise ben koltukların tepesinde atlayıp zıplardım; canım anneannem de peşimden koşar yedirmeye çalışırdı. Hala o koltukların tepesinde deliler gibi koşuşturmam gözlerimin önünde :Ç E tabi öyle bir sahne zor silinir hafızalardan :Ç Düşündüm de benim hafızamdan bile zor siliyorsa, kimbilir anneannem için ne kabus dolu günlerdi..

5. Alternatif olarak uygulayacağı yedek planları her zaman için vardı anneannemin. Sokaktan arkadaşlarımdan kimi bulursa çağırmak ve biz evcilik oynarken hem onları hem beni yedirmek, iskemleleri ters çevirerek kaykaydaymışım gibi kayarken beni yedirmek, ben balkonda su tabancamla kedileri ıslatırken (normalde bunu yapınca kızdığı halde) beni yedirmek (bir gün kafam iki demir arasında kalmıştı zor çıkarmıştık; bir çok arkadaşım da balkonun önünde kafamın iki demir arasında nasıl sıkıştığını hayretler içinde seyrediyordu ve bu beni daha çok korkutuyordu ya kafam hiç çıkmazsa hep burda kalırsa diye :Ç .), üst katımızda oturan ailenin iki erkek çocuğunu eve çağırarak önümde zorla top oynamalarını seyrederken beni yedirmek vs vs.

Hepsi benim yemem için. Aslında daha bir çok yöntemi var ama onları söylemem; çünkü anneannem yakında “Bir çocuğu nasıl yedirirsin?” adlı kitap çıkaracak artık onu alıp okursunuz :P :Ç . Düşünüyorum da, eskiden beni yedirmek için sarf ettiği emeği şimdi keşke beni yemekten durdurmak için sarf etse..

“Anneler, Babalar! İşte tecrubeli bir anneanneden işinize yarayacak taktikler..” üzerine 17 yorum

 1. İnanmıyorum ben senin bu yazına… Yememek için direnen hiçbir insan evladı birkaç sene içinde bu kadar obur bir insana dönüşemez! :D

  Şaka bir yana, iyi ki seni küçükken tanımıyormuşum he… Amma problemli çocukmuşsun…
  :^)

  :)

  Cevapla
 2. Anneannen baya yaratıcı bi insanmış… :]
  tektir ettim doğrusu…
  Ayrıca bi insan evladı semizotu nu nasıl sevemez anlamış değilim. Acaba yapmayı mı bilmiyorlar?.. :P

  Cevapla
 3. @Cem: birkaç sene önce değil bu yaklaşık 13-14 sene önce filan baya uzun yani o kadar sürede başkalaşım bile geçirebilirdim :P
  @Manyak: zevkler ve renkler tartışılmaz; demek ki sevmiyodu çocukcağızın kabahati ne :P Belki de yemeği bilerek yemiyodum; anneannemin yaptığı şeyler hoşuma gittiğinden :^) Yok canım o kadar kötü olamam ı-ıh..

  Cevapla
 4. Ehehehe çok bıcırık bir çocukmuşsun :D Anneannende çok yaratıcı bir zatmış, adeta çocuk besleme dalında bir guru. :P

  Cevapla
 5. Yemek konusunda bu kadar gözü dönmüşken bile çekilmiyorsa, o zamanları düşünmek bile istemem… Hem küçük hem de yemek yemiyor :S Allah düşmanımın başına böyle evlat vermesin :D Ama anneannelerde de genellikle böyle bir yedirme yeteneği var galiba :D

  Cevapla
 6. Evet, övünmek gibi olmasın anneannem müthiş yaratıcıdır :) Bana çocuk besleme alanında çok şey öğretti :Ç
  Akın, ileride senin çocuğuna bakıp bu sözlerini hatırlatıcam söyliym dedim (H)

  Cevapla
 7. Ayy anneanne süper!Valla bi bizimkileri bilirdim ben çoocuk yedirme konusunda yaratıcı,ama anneannenin karşısında herkesin saygıyla eğilmesini talep ediyorum!Ve en kısa zamanda da onunla tanışmak istiyorum!!:)

  Cevapla
 8. Annenanne’ler süper insanlar ya… Benim bu günlere bu formda gelmeme neden olan mesela benim annenannem! :D

  Ayrıca, bence anneanneler ve torunları, anneler ve çocuklarından daha iyi anlaşıyorlar. Elbette istisnaları vardır bunun, ama ben bugüne kadar hiç görmedim… :)

  Cevapla
 9. eheheh ben tanışıyorum zat-ı muhteremle… :)

  dahası tanıştıma çok da memnunum..:)

  kitabı çıkınca da ilk ben imzalatıcam kitabımı :P çatlayıın …

  Cevapla
 10. Şöyle başliyim;
  Birisine beddua mı edeceksin, Allah sana Tuğçe gibi yemek yemeyen çocuk versin diyeceksin. Buradan açıklıyorum, ben gerçekten senin gibi zor yemek yiyen çocuk görmedim.
  Hepsini değil ama birazını da ben anlatayım,
  Mesela yemek yemen için anneannenin duvar saatini indirmesi, verilmeyecek bibloları eline vermesi ve senin onların bir çoğunu kırmış olman, (çok güzel bir heykelim vardı, anneannenin onu sana yemek yedirmek için verdiğine ve senin onu da kırdığına inanamıyorum)
  Ben anneannen gibi sabırlı ve yumuşak değildim. Gerçekten seni uzun süre aç bıraktığım oldu. Belki acıkır da yemek yersin diye. Ama nerdeeeeee :@ , sadece suyla hayatını devam ettirmeyi her seferinde başardın.
  Tatlıya düşkünlüğün bir yada iki aylıkken başladı. Ağladığın zaman yalancı memenin ucunu reçele ya da bala batırıyorduk sana verdiğimizde hemen sesin kesiliyordu, ama memenin tadı gittiğinde fırlatıp atıyodun :Ç . Bi de aklıma gelen ve senin sık yaptığın şeylerden biri (tabi bu daha ileri yaşlarda) ağzın doluyken hapşırmak. AMAN ALLAHIM :O ; farkedersek hemen ağzına peçete, yetişemezsek gerisini anlatmiyim +o( .
  Biraz da yaramazlıklarından bahsedeyim, sesin kesildi mi mutlaka bişiler karıştıyor bulurduk seni. çekmecelerde ne varsa (peçeteler, örtüler, havlular vs.) tek tek katlarını açıp yere dağıtarak atman.. Ayrıca telefon ahizesini yere atman, kucağımdayken gözlüklerimi çekip yere fırlatman, fırının çakmağıyla oynaman, tv.nin tuşlarına basman, (bir sürü oyuncağın olduğu halde mandal sepetiyle saatlerce oynaman da ayrı bir durum ) *-)

  Cevapla
 11. Ben dememiş miydim anneannelerle torunlar daha iyi anlaşıyor diye! :D

  Yemek yeme konusundaki bölümü okurken “bu bizim tanıdığımız Tuğçe olamaz” dedim, ama tatlı konusundaki yorumları okuyunca o olduğuna inandım. :D

  Cevapla
 12. Daha bunlar az bilem sırf çocukluğuma ait anılarla; dolayısıyla muzurluk/hınzırlık larla ilgili bir kategori yapmayı düşünüyorum :Ç Çünkü bissürüü vaar sizi mahrum bırakmak olmaz :)

  Cevapla
 13. İlerde bi gun cocugum olsun ıstemıom ,ama olursa şayet kesınlıkle yapmıcam bıseydır “ye ye ye” die ısrar etmek.Cunku nasıl baslarsa ole gıdıo walla :) oysa napmak lasım wercen bı tabak yemgı weletın onune ye :) ha yemıomusun keyfın bılır cıcım nasılsa yıcen ,elbet acıkacak we ağıma duseceksın,donup dolasıp gene o cokkk sıkıldıgın yemek merasımıne gelceksın:) ha bana kucukken bole mı yapıldı yo ;ama yapılmaması yanlıs tı ( bı de bu yontemın artı bi yonu wr bence:) sımdı cocuk bu kadar psıkopat bı annesı oldunu gorunce baska sapıtma eylemınde bulunmadan da cayabılır ) bakınız nasıl da cosuldu problem
  Ama bunlar bi yana tuuce cım annanenın bu derece yaratıcı bı bayan olması gercekten ne guselll bısey:(simdi hatrlıom da bısım kı ” buketttt bak kısım ucak gelio ” yada “bunu yemeden sokaga cıkıp oynayamssın bukleee” oluodu yanı oldukca wasaattt gırısımler:)

  Cevapla

Yorum yapın