Ah şu reklamlar..

Hemen hemen hepimiz farkındayızdır şu içinde “mutlu aile” fotoğrafının olduğu reklamların veya afişlerin. Diş macunu, beyaz eşya, mobilya, pizza, sıvı yağ ve birçok ürünün reklamlarında oynayan veya afişlerine basılan aile tablosu çoğunlukla sabittir. Nasıl sabit? Manken gibi bir anne ve baba, biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocuk gayet mutludurlar, şakalaşıp gülerler.

aile.jpgMesela televizyondaki sıvı yağ reklamları. Evin hanımı sıvı yağı kullanarak bir pilav yapar, sonra kocası gelir, küçük çocuklarını sofraya çağırırlar ve herkes pilava bayılır, enfestir. Halbuki o yaştaki çocuklar sofraya oturtulana kadar neler çekilir neler. Örneğin çocuklar sofraya oturmak istemese ağlasa zırlasa annesi onları çekiştirmek zorunda kalsa çocuklar öyle gözleri yaşlı bir şekilde zorla oturtulsa olmaz mı? Daha tanıdık gelmez mi ailelere? :Ç Hem reklamda denilebilir ki “bakın sofraya bu kadar zor geldi çocuklar masaya ama yağımızla yapılan pilavı görünce yerinden kalkmak istemedi” :Ç .

Başka bir örnek olarak Ortaköy’de bir beyaz eşya mağazasının üstüne “aile” boyu asılan bir afişi gördüm. Güzel bir masa, etrafında bir erkek çocuk ve annesi, ayakta kocası veaile[1].jpg buzdolabının önünde de küçük şeker kızları. Hepsinin yüzleri gülüyor, belli ki mutfaklarından çok memnunlar. Hangi aile böyle Allah aşkına? Halbuki mutfakta sürekli geline karışan, yanında dırdır eden bir kaynana neden yok o resimde? O zaman insanlar “aaa bize ne kadar benziyor” deyip o eşyaya daha çok ilgi duymazlar mı? :Ç He, tabi bu resimde de anneyle baba maşallah manken gibi. Oysa ki bizim öyle bir mutfağımız olsa annem içinden çıkmaz habire yemek yapar biz de kilo alırız. Şişman bir anne ve baba koysalar “Bak mutfakta öyle güzel yemekler yapılıyor ki yemekten şişmişler bu mutfakta iş var” deyip alır millet :Ç Yoksa yanlış mıyım?

aaa.JPGBaşka ve son bir örnek. Çamaşır suyu veya matik reklamlarında yine 4 kişilik mutlu bir aile pikniğe gider. Çocuklardan biri üstüne bir şey döker ya vişne suyu ya da lekesinin çıkması zor olan bir şey. Ama annesi hiç kızmaz, aksine döktüğü için çocuğuyla gurur duyar ve hemen eve gidince onu çamaşır suyu veya deterjanla yıkar, artık çamaşır tertemizdir. Ne kadar gerçek? HİÇ!! Bi kere üstümüze lekesi zor çıkan bir şey döksek hangimizin annesi “Bu yaşına geldin daha doğru dürüst bir şey yiyemiyorsun!”, “Üff zaten sizinle pikniğe gelmek hataydı” gibi şeyler söyleyip bağırıp çağırmaz sorarım size :Ç Yaaa..

Ben iktisatçılığı bırakıp reklamcı olmaya gidiyorum hadi eyvallahh..

“Ah şu reklamlar..” üzerine 28 yorum

 1. “Kirlenmek Güzeldir” gibi bir slogan yaratabilen reklamcılık sektöründen ne kadar gerçekçilik bekliyorsun ki? :D

  Hepsi imaj aslında; “bu adamlar zengin, gösterişli insanlar, anlayışlı aileler, ve bizim ürünlerimizi kullanıyorlar.” Ya da en azından hitap etmek istedikleri kesim o.

  Ayrıca, ben uzun zamandır reklamlara kanmayı bıraktım. Mesela, TeknoSA reklamları; o kadar yalancı ve yapmacık ki… Firmanın üst düzey yöneticileri değişti diye firma da iyileşiyor sanıyorsun, halbuki kahvehane tarzında işletilmeye devam ediyor mağazalar… (Çok dertliyim bu konuda…)

  Cevapla
 2. Söylediklerinin çoğu (hiç ummadığım bir şekilde) gayet mantıklı ve bence de doğru :D Mesela çocuk masaya gelmese ve annesi de “o zaman bu akşam sana yemek yok” tarzında bir trip yapsa çocuğa ve biz de bu reklamları pembe dizi tadında izlesek hoş olmaz mı ya? :) Merak ediyorum bakalım Anne haftaya ne yemek yapacak :) Yahu zaten yapmadılar mı öyle Ayşe Teyze reklamını? Burdan o reklamı yapanları şiddetle anıyorum :D

  Cevapla
 3. Ay sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün e mi :Ç Ben de anıyorum hemi de şiddetleennn (üff seninle aynı şekilde anmaktan hiç hoşnut diilim ama 8-) :Ç neeyyysseee

  Cevapla
 4. “Ay sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün e mi” lafıdan ötürü mutlu oluyor ve seni başçaycılığa getiriyorum :D Hadi yine iyisin. Ayrıca burdan reklam dünyasıyla ilgili yerinde tespitlerinden dolayı Fatih Solmaz’ı ve onun Patates Baskı köşesini saygıyla anıyorum (Penguen gençliği :D )

  Cevapla
 5. Ben bi alışamadım şu Penguen’e ısınamadım da *-) Reklamcı olayım da o zaman sen gör kim çaycı kim başkan :Ç Hem sen git proje bul sirserrriii!!

  Cevapla
 6. @Cem: Kirlenmek hakikaten zevkli de yıkama kısmı büyük bir yük. :S

  Ayrıca reklamlarda kullanılan imaj değil sloganlarda genelde aynı ve sıkıcı. Misal: “ahenkle dans eden saçlar” Şahsen sıkıldım bütün şampuan reklamlarında dalgalı ve boncuklu saç görmekten. Daha alternatif bir yolu yok mu bunun? (Ata Demirer’i buradan saygıyla anar ve tek kişilik şovunda şampuan reklamlarıyla ilgili yorumlarını çok haklı bulduğumu belirtirim.)

  Cevapla
 7. “Sağlıklı saç parlar”a ne demeli?! Herkes bilir ki yağlı ve kirli saç parlar!

  Ayrıca, ben şahsen temiz kalmayı tercih ediyorum Sera’cım. :D Sana iyi kirlenmeler. :D

  (Ha, bu arada, bir arkadaşım bir zamanlar “kirlenmek güzeldir”i cinsel yönlere çekmişti, o zamandan beri kötü görüntüler canlanıyor kafamda o sloganı duyunca, gülmeye başlıyorum… :D [“Tabii ki güzeldir kirlenmek!..” diye başlamıştı! :P ])

  Cevapla
 8. :| “….eeee… peki” diyebiliyorum o “yakın bir dost”a.

  Ayrıcena kirlenmek derken yağlı pis saçlarla dolaşmaktan bahsetmiyorum, adamım; insanlar tanımıyor zaten, yanlış bilmesinler bari :D

  PS: Saç hakikaten sağlık belirtisidir. E, haklısın yağlı saç gözleri kör edecek kadar parlar ama temiz saçında kendine göre bir parıldama şekli var. (Parıldama ve saç üzerine daha uzun ve saçma birşey daha yazılabilir miydi bilmiyorum ^o) )

  Cevapla
 9. Valla ben de anca “peki” diyebilirim o yakın dosta başka bişey diyemem kal:
  Saç, yağ ve parlaklık çok karmaşık bi olay olmasına rağmen sen sandığının aksine gayet güzel anlatmışın Sera kesinlikle katılıyorum :)
  Bu reklam eleştirme fikri çok hoşuma gitti yahu devam edelim ben buna :Ç Korksun reklamcılar bizdeeennn

  Cevapla
 10. Nefret ettiğim bir diğer reklam türü de, dişmacunu reklamları.
  Şimdi İpana’nın bir reklamı var; çocuk ne yaptıysa artık, dişi acıyor, kızarkadaşı da “seni babamla tanıştırmanın vakti geldi” diyor. Sanki çocuk yeterince acı çekmiyormuş gibi!
  İşin daha da kötüsü, çocuk da malak gibi kızın babasına gidiyor, sanki memlekette başka diş doktoru yokmuş gibi!
  Baba da reklamın sonunda “aileye hoşgeldin” diyor. Bu ne demek? S.çtın, hayatının sonuna kadar bu kızlasın! Neden? İleride bi sorun olsa bile kızdan ayrılma ihtimalin yok. O neden? Çünkü dişçin, babası!
  (Dertliyim bu konuda… Dişçiler ve kızarkadaşların babaları… Oooff, offf!..)

  Cevapla
 11. Hımm.. Bir de kızın babası açısından düşünelim. Burada da gerçeklik payı pek yok gibi; çünkü genelde biricik sevimli kızlarını elin(!) çocuğuna kaptırmak istemez babalar ve bu reklamdakinin tersine çocuğun dişini düzelteceğine iyice oyar :Ç Yani ben baba olsaydım öyle yapardım heralde (6) :$ :Ç .

  Cevapla
 12. Ama senin baban dişçi olsa ve erkek arkadaşına onu yapsa kıyameti koparırdın! :D

  Düşünsene, adam en önemli noktada; çocuğun dişini ya kurtaracak ya komple çene gidecek. O an sorulacak en önemli soru nedir?
  “Nasıl, rahat mısın?” diye düşünüyorsanız, yanlış soru. Doğrusu “Kızımla ne kadar ciddisin?” olacak! :D

  Cevapla
 13. Cevap ne olursa olsun, müstakbel kayınpederinin dişçi koltuğunda oturan bir damat adayının çenesi, dağılmaya mahkum bir çenedir.

  (Atasözü kibin oldu ;) )

  Cevapla
 14. Alın size iğrenç bir ürün daha; bebek bezleri. Bu reklamları yapanlara bağırarak şunu anlatmak istiyorum:
  “BU BEZLER ÇOCUKLARA DEĞİL, YETİŞKİNLERE YÖNELİK BİR PAZARA SUNULUYOR. ANNE VE BABALAR, 3-5 YAŞ ARASI ZEKAYA SUNULAN REKLAMLARA BAKARAK BEZ ALMIYORLAR!”

  Ohh, rahatladım.

  Cevapla
 15. hanı evet reklanlar dıyor “ahenkle dasn eden saclar” ama ama daha da kotusu kotu ornek oluyorlar. arkadaslar arasında sacların ahenkle das edıyor esprısı saatlerce buz kesmemıze neden bıle olabılıyo.

  neyse ben baska bı ornek verecem:)

  metrocity’de dolasıyorsunuz. psikopat bı kadın gelıp, karınızın sıze yenı aldıgı gomlegın uzerıne lekesı gonlegın desenlerı ıle beraber cıkan bı sıvı dokuyo. sız de aa evet harbı kosla harıka dıyıp gıyınıp gıdıyorsunuz..ulen sen turksun be: turk ne yapar orda kodu mu kafayı al sana “ko-sla”..

  son olarak cıkan arcelık reklamlarındakı mutfakları yaptırabılmek ıcın zaten aylık gelır 10 mılyar olmalı:) arcelık demek yenılık demek yenılık demek arcelık demek…ehi hi….bı de o ılk zamanlarda o bekcının yerınde olsam anaaa celık demez…hastırrrr robot la bu deyım kacardım:D.

  bol reklamlı gunler…ayrıca yakında bı tencere tqava reklamı cıkacaz 10 sanıye surecek:D teyzemın kocası cektı…kotu dıyenı vururum:)

  Cevapla
 16. “Saçların ahenkle dans ediyo” esprisine katlanabilirim ama benim duyduğum çok daha kötüsü: “Saçların ahenkle horon tepiyo” :Ç

  Ayrıca çamaşır suyu reklamları ayrı bir başlık açılacak türden. Pat diye birinin evine giriyosun ve lekeli gömleğe pat diye çamaşır suyu döküyosun kal: O ev sahiplerinin de şaşırması(!) bi alem zaten :Ç Bu arada önceden uyarman iyi oldu tenrece tava reklamı görürsem eleştirmicem :P

  Cevapla
 17. hele kalgonıt reklamları:S kadının makınasını sıkıyosa bı de kocası evdeyken acın…o kadın da nasıl ızın verıyosa artık…dusunun kı adamın bırı gelecek bu makıne olmus dıcek..makıneyı goturecek:) anladınız sanırım amacı:)

  dondırma reklamlarına gıcık oluyorum. 1 ozeldırıyorlar. dondurma yemeye degıl haaaa… kız arkadsını dondurma bahanesı ıle bulmaya…sankı bır arac kız tavlamak ıcın baska amacı yok…kı tugce bu senın ıcın dogru olabılır:)
  AAAA askım BAK askımızın basladıgı yer… agac altını gostererek artık ne ıma etmeye calısıyorsa..
  cevap= lan salak oyle herkes soylenır mı…yok sız bu salaga bakmayın..asmızın basladıgı yer…seyyyy

  seyyyyy

  seyyy

  (heh buldum)

  tam olarak burası …sey yanı dondurmanın ucu…

  SEYYY AMAA askım…

  sus serafettın… zaten salaksın sana nasıl katlanıyorum ne buluyorum bılmıyorum.. bı de boyle salak salak konusma…dondurma ye sen serafettın…altındaı cıkolatayı de ye serafettın..aptal serafettın..

  sızde daha gercekcı olmaz mıydııı? sorarım ey gencler…

  ha bı de magnum reklamında fermuar cekme hıkayesı var kı…aksam beklıyorum dese daha gercekcı olurdu yanı:)

  saygılar hürmetler:)

  Cevapla
 18. evet ne yazık ki bademli magnum söz konusu oldu mu dondurma getiren şahısla aşkımız bademli magnumun sadece çikolata kısmında değil heryerinde başlayabilir ama dondurma bittiği zaman da biter yani! Demek ki neymişşş biri benimle aşkının devamlı sürmesini istiyosa bana devamlı bademli magnum alacakmışş :Ç Ah bi beni oynatsalar şu Magnum reklamlarında benim gibi can çektirerek yiyeni yoktur; paraya para demezler su gibi satar Magnum ama dediğim gibi keşfedilmeyi bekliyorumm..

  Cevapla
 19. heh en son super reklamlar…

  turkcell….

  trende adam nerden geldıgı belırsız bı kızla konusuyo..kı kız daha 5 yas cıvarı
  konusmayı tekrar yazım=

  -kızım buraya gırmek yassahkkk…
  –amca sey sımdı sen oglunu arayodun
  -kızım ne deyon sen bakem…cık burdan..hem bu yaz gunu ne bu yunlu kıyafetler
  –amca ogluna hasret degıl mısın hanı gozune toz kacmıs aramıs senı sonra eve daha vamıs
  -yavrum sen ne dıyon du anons edıverem de barı anan gelsın alsın…
  anons= burada, yanı kompartıman oluyo buraaa. burada 4 6 yas arası arı gıbım gıyınen bı psıkopat kız var.. anası gelsın alsın…
  –sey amca ama reklam boyle degıldı..turkcelle baglan hayata, hayata baglan turkcelle, baglan turkcelle hayata, baglanmazsan tukcelle hayata, hayat turkcelle harıka, bır adam vardı canı sıkılan canı sıkılan canı sıkılan,,turkcell ım geldı sıkıntı bıttı…sey pardon amca gaza geldım..
  -kızım de get hade ısımız var..ayrıca kapa cep telefonunu elektronık seysını bozacan trenıng.

  son olarak gazetelerde= trenden kurtulan cocuk olayı soyle anlattı…

  hayatın tadı koğğkkaaaakkooğğğğllaaa

  :D:D:D eh eh ehe

  Cevapla
 20. Reklam sektörümüzü çok güzel özetledin (benden sonra :P )Ayakta alkışlıyorum :Ç  Meğersem ne güzel gözlemciymişiz de içimizdeki potansiyeli kinetiğe çevirmiyormuşuz :P

  Cevapla
 21. Sana magnum mu dayanır beh :)
  Ayrıca şu “aşkın başladığı dondurma dibi” olgusunu da anlayabilmiş değilim. Elalemin aşk hayatından bize ne? :) Hayır bari o kadar reklam yaptınız bari sırf yalnızlar için “dondurma dibi” üretip piyasaya sürün de reklamınız işe yarasın :D Koskoca dondurmayı sırf dibi için alıp üstünü çöpe atarak ziyan etmeyelim :Ç .

  Cevapla
 22. ay kendıme dur dıyemıyorum….

  sadece sunu dıcem…

  ulen hanı sanıyede 1 lastık uretıyordunuz…

  her lastıge sarılırsa lassanın maskotu 1 saatte anca 1 tane uretılır…

  gerceklı olun yav bıraz…

  Cevapla
 23. ha ha ha…. demek kı neymıs hayat reklamlarla alay etmememız gerekecek kadar super oluyormus…bu arada araba olayı ıcın de hayırlı olsun:)

  ama kardesım su sureklı buyuyen sonra arabaya donen cocuk reklamı…acaba bızım de evrım surecımız o yone dogru mu gidiyor:S:S

  neyse canım ben bu aksam yolcuyum 12 saat mersıne yolculuk… otobus yolculugunu severım ama sızden uzak kalacam:)

  he su reklamlarda gordugunuz otobus reklamlarındakı sızın her dedıgınızı yapan muavın vardır ya.. külliyen yalan. hanı cogu zaman yapmaz ama yaptı mı da butun sülalenizin gozunuzun onundan gectıgını hıssedersınız ha ayrıca saat 2 den sonra bı ıstekte bulunmanız butun aıle soy agacınızı da gozunuzun onundan gecırebılır:)

  hadı arkadaslar “otobusteki huzur, iste hayat budur” (ve muhtenelen yenı tanıstıgım bı bayan muavın benı gelır oper sonrası……) bu reklam boyle olsa ne guzel olurdu dımı:)

  hadı eyvallah…

  Cevapla

Yorum yapın